لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۷

رییس جمهوری سودان وارد مصر شد


عمر البشير ریيس جمهوری سودان به مصر سفر کرده است، که دومين سفر او به خارج پس از صدور يک حکم بين المللی جلب برای او به اتهام جرایم جنگی در دارفور است.

حسنی مبارک ریيس جمهوری مصر روز چهارشنبه، در فرودگاه از آقای بشير استقبال کرد.

دادگاه جنایی بين المللی از کشورها خواستار توقيف آقای بشير شده است اما بسيار بعيد است که مصر چنين اقدامی را انجام دهد.

مصر جزو امضا کنندگان منشور تاسيس اين دادگاه نيست و از شورای امنيت سازمان ملل متحد خواستار تعليق در پرونده آقای بشير شده است.

دادستان های دادگاه جنایی بين المللی آقای بشير را به سازمان دهی عمليات منجر به تجاوز، قتل و جرایم ديگر عليه غير نظاميان در دارفور متهم کرده اند که نيروهای دولتی از سال ۲۰۰۳ در آنجا با شورشيان می جنگند.

در همين حال نيروی صلحبانی سازمان ملل متحد و اتحاديه آفريقا در دارفور امروز از به آتش کشيده شدن يک اردوگاه آوارگان در نزديکی مرز چاد توسط مهاجمان ناشناسی خبر داد که به نابود شدن دست کم ششصد سرپناه منجر شده است. گزارش ها همچنين از کشته شدن يک نفر حکايت دارد.

سازمان ملل متحد می گويد جنگ و خشونت های مرتبط با آن در دارفور نزدیک به دويست هزار نفر را کشته و بيش از دو ميليون و پانصد هزار نفر ديگر را آواره کرده است. سودان شمار تلفات را حدود ده هزار نفر برآورد می کند.

آقای بشير گفته است به رغم حکم جلبی که برای وی صادر شده است هفته آينده برای شرکت در کنفرانس سران عرب به قطر خواهد رفت.

کلود سلحانی سردبیر ميدل ايست تايمز به صدای آمريکا گفت بعيد است هيچ کشور عربی حکم جلب آقای بشير را به اجرا بگذارد.

وی گفت کشورهای عرب حاضر نيستند اقدامی يکجابنه و خارج از هماهنگی با يکديگر انجام دهند، و از آن می ترسند که رهبرانشان روزی با سرنوشتی مشابه مواجه شوند.

XS
SM
MD
LG