لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۶

پرزيدنت اوباما می گويد پيشرفت مداومی در حل و فصل مسائل با ايران انتظار ميرود


پرزيدنت باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا می گويد متعاقب دعوت هفته گذشته خود از ايران برای «آغاز نوينی» در روابط و مناسبات دو کشور، پيشرفت مداومی در حل و فصل مسائل با ايران، انتظار ميرود.

با اين همه پرزيدنت اوباما در کنفرانس مطبوعاتی خود در شامگاه سه شنبه گفت انتظار ندارد تغييرات و تحولات لازم يکشبه صورت پذيرد. پرزيدنت اوباما می گويد بدنبال دعوت اخير خود از ايران انتظار نداشته است که ايران فوراً برنامه تسليجات اتمی خود را تعطيل کند و از تأمين مالی تروريسم، دست بردارد.

پرزيدنت اوباما در آستانه نوروز امسال در پيام ويديويی خود گفت که برای رسيدگی به «اختلافات شديد» ميان دو کشور، دولت خود را به راه و شيوه ديپلماسی متعهد ميداند.

آيت الله سيد علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ايران اظهارات رئيس جمهوری آمريکا را رد کرد. آقای خامنه ای گفت که در سياست و خط مشی آمريکا نسبت به ايران هيچگونه تغييری مشاهده نميکند. اما در صورتيکه آمريکا رفتار خود را تغيير دهد، ايران نيز چنين خواهد کرد.

ايران و آمريکا در مورد برنامه اتمی ايران اختلاف نظر دارند. آمريکا مدعی است ايران در خفا سرگرم توليد سلاحهای اتمی است در حاليکه ايران می گويد برنامه هسته ای ايران جز مقاصد مسالمت آميز، هدف ديگری را دنبال نميکند.

XS
SM
MD
LG