لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۳

گزارش فرهنگی: یک گروه فلسطینی برنده مهم ترین جایزه ادبی کشور سوئد


یک گروه فلسطینی که به کار پیشبرد کتاب خوانی در غزه و ساحل غربی اشتغال دارد توانست یک جایزه ادبی سوئدی به مبلغ نقدی ۶۰۰ هزا دلار را از آن خود سازد.

انستیتوی«تیمر برای با سواد ساختن جامعه » امسال جایزه «یادبود استرید لیندگرن» را که روز دوم ماه ژوئن از طرف کشور سوئد در شهر استکهلم به برنده آن اهدا می شود دریافت خواهد کرد.

این جایزه به یک نویسنده کتاب های کودکان تعلق خواهد گرفت که پیش از این شخصیت خیالی «پی پی جوراب دراز» را خلق کرده است. دست اندر کاران می گویند این یکی از بالاترین وجوه نقدی است که تا این تاریخ به عنوان یک جایزه ادبی در زمینه کارهای کودکان و نوجوانان به فردی اهدا شده است.

دست اندرکاران اهدای جایزه یادبود استرید لیندگرن هنگام اعلام نام برنده سال ۲۰۰۹ در یک اعلامیه رسمی اظهار داشتند که «انستیتوی تیمر» در شرایط مشکل و غیرممکن موجود توانسته است با وسعت نظر همیشگی و مطابقت با محیط به روال معمول خود در کارترویج و پیشبرد کتاب خوانی در منطقه ادامه دهند.

این سازمان غیرانتفاعی که در کرانه های غربی قرار گرفته است از سال ۱۹۸۹ و در دوران نخستین برخاست مردم فلسطین آغاز به کار کرد. کار این سازمان ترویج و ترفیع خواندن و نوشتن در میان مردم فلسطین، توسعه ادبیات کودکان، خودبیانگری نوجوانان و هم چنین توانبخشی به جوانان منطقه است.

گروه اهدا کننده جایزه ادبی استرید لیندگرن معتقد است که انستیتوی تیمر توانسته است گواهی باشد بر این واقعیت که کتاب، داستان و برانگیختن قدرت تخیل نقش کلیدی در ایجاد اعتماد به نفس در میان کودکان ونوجوانان ایفا می کند و می تواند آن ها را برای تحمل غیر، و نیز رویارویی با مشکلات زندگی آماده سازد.

دولت سوئد جایزه ادبی استرید لیندگرن را پس از مرگ این نویسنده در سال ۲۰۰۲ ابداع کرد. این جایزه به نویسندگان، طراحان کتاب های مصور و داستانی، قصه گویان حرفه ای و سازمان هایی که به توسعه کتاب خوانی در میان مردم اشتغال دارند اهدا می شود.

سازمان غیرانتفاعی «تیمر» از سال ۲۰۰۴ تا کنون هر سال نامزد دریافت این جایزه معتبر سوئدی بوده است.

XS
SM
MD
LG