لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۰

گزارش سیاسی: احیای ساز و برگ نظامی روسیه


پیتر فدینسکی، خبرنگار صدای آمریکا، مسکو

دیمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه اخیراً از احیای ساختار نظامی ارتش این کشور خبر داده و گفته است با وجود مشکلات موجود ناشی از بحران جهانی اقتصاد، برنامه تجهیز گسترده ارتش روسیه به منابع مالی چشمگیری نیاز خواهد داشت.

با این وجود پیشنهاد اخیر آقای مدودف با چالش های اقتصادی و سیاسی بسیار روبرو خواهد شد.

برای اولین بار پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱، رژه تانک ها و موشک های روسیه در ماه مه گذشته مقابل میدان سرخ برگزار شد.

آناتولی سردیوکوف، وزیر دفاع روسیه اخیراًگفته است ۹۰ درصد فن آوری نظامی این کشور از جمله جنگ افزارهایی که در رژه شرکت داشتند، فرسوده اند.

پرزیدنت دیمیتری مدودف روز ۱۷ مارس از طرح احیای ساختار ارتش و نوپردازی ارتش روسیه پرده برداشت.

آقای مدودف می گوید :« مسئولیت اصلی روسیه آماده سازی و افزایش کیفیت نیروهای جنگنده و توان راهبردی آن در مقابله با نیروهای هسته ای ست. امنیت روسیه با گسترش ناتو تهدید شده است و جنگ اخیر روسیه علیه گرجستان، کمبودهای نیروهای متعارف ارتش روسیه را آشکار کرد.»

ویکتور لیتاوکین، تحلیلگر مستقل نظامی روسیه می گوید :« ارتش روسیه با فقدان ساختارهای حمایتی جنگی روبرو است. تجهیزات ارتش روسیه نسبت به جهان مدرن و متمدن بسیار ابتدایی و قدیمی است و بسیاری از سلاح های مدرن کشورهای قدرتمند را ندارد.»

پرزیدنت مدودف اعلام کرد که روسیه با وجود محدودیت های بسیار در بودجه ملی که تحت تاثیر کاهش قیمت نفت صادراتی روسیه قرار گرفته است، منابع مالی چشمگیری را به توسعه و خرید سلاح های جدید اختصاص خواهد داد.

پاول فلگنهاور، تحلیلگر نظامی مستقل خاطر نشان می کند :« روسیه نه تنها توان مالی احیای ساختار ارتش را نخواهد داشت بلکه ظرفیت صنعتی مدرنیزه کردن نیروهای نظامی خود را ندارد. به احتمال زیاد روسیه باید فن آوری و تجهیزات نظامی و کلیه ساختارهای تسلیحاتی جدید را از غرب خریداری کند و اگر روسیه به اتخاذ موضع خصمانه خود با غرب ادامه دهد، خریداری این سلاح ها غیر ممکن خواهد بود.»

ناظران نظامی می گویند برنامه تجدید تسلیحاتی آقای مدودف به عنوان اقدامی به منظور برطرف کردن نارضایتی برخی مقامات کرملین نسبت به کاهش ظرفیت و توان نیروهای مسلح ارتش روسیه بوده است.

در ماه فوریه بیش از هزار نیروی نظامی، غیر نظامی و بازنشستگان ارتش در تظاهراتی که با حمایت حزب کمونیست در روز «دفاع از سرزمین مادری» در روسیه برگزار شده بود، به اعمال اصلاحات در ساختار ارتش اعتراض کردند.

گنادی زیوگانف، رهبر این حزب گفت پیشنهاد اعمال اصلاحات در ارتش، آینده روسیه را تهدید خواهد کرد و در واقع خیانت به سرزمین مادری خواهد بود.

تحلیلگران می گویند نیروهای مسلح و حامیان آنها بخشی از بدنه سیاسی کشور هستند که کرملین نمی تواند دیدگاه های آنها را نادیده بگیرد.

پاول فلگنهاور می گوید :« مقامات روسیه هنوز این تناقض را که توان مالی و ظرفیت تجدید قوای تسلیحاتی ارتش را ندارند، حل و فصل نکرده اند. با اینکه در جامعه و بین روشنفکران و نخبگان روسیه نیز بر ضرورت احیای توان تسلیحاتی ارتش اتفاق نظر وجود دارد اما پرسش های بسیاری پیرامون چشم انداز رابطه مسکو با جهان غرب و خودکفایی صنعتی و نظامی روسیه مطرح می شود.»

پرزیدنت مدودف اعلام کرد بعضی از واحدهای ارتش مدرنیزه شده اند و انتظار می رود تجدید تسلیحاتی همه جانبه نیروهای دریایی و ارتش، سال ۲۰۱۱ آغاز شود.

XS
SM
MD
LG