لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۴

گزارش: جمهوری اسلامی ايران درسال گذشته از نظر اعمال مجازات اعدام در خاورميانه مقام اول و در جهان مقام دوم را کسب کرده است 


سازمان عفو بين الملل در تازه ترين گزارش سالانه خود تحت عنوان «بيرحمانه، تبعيض آميز، غيرعادلانه و شنيع مجازات اعدام در سال ۲۰۰۸» اعلام کرده است در سال گذشته بيشترين افرادی که در جهان اعدام شده اند متعلق به قاره آسيا بوده و اکثراعدام شدگان ساکنان چين، ايران و يا عربستان سعودی بوده اند. اين در حاليست که تنها يک کشور در قاره اروپا آن هم روسيه سفيد (بلاروس) در آن هنوز مجازات اعدام اعمال می شود.

بنابر گزارش سازمان عفو بين الملل از ۵۰۸ فقره اعدام در تمامی کشورهای خاورميانه، حداقل ۳۴۶ تن از اين افراد در جمهوری اسلامی ايران در سال ۲۰۰۸ اعدام شده اند و اين کشور پس از چين مقام دوم را در اعمال مجازات اعدام در جهان کسب کرده است.

در اين گزارش آمده است در ايران مجازات اعدام از طرق ظالمانه و بيرحمانه مانند به دار آويختن و يا سنگسار اعمال می شود، و در بين اعدام شده گان ۸ جوان بوده اند که در دوران کودکی و نوجوانی مرتکب جرم شده بودند.

اين گزارش همچنين با شرح کامل به جزیيات محاکمه ها در کشورهايی پرداخته است که معمولا مجازات اعدام پس از برگزاری يک محاکمه غيرمنصفانه صادر می شود و جمهوری اسلامی ايران نيز در بين اين کشورها قرار دارد. کشورهای عراق، افغانستان، نيجريه، عربستان سعودی، سودان و يمن نيز در اين ليست قرار دارند.

نام ايران همچنين در اين گزارش در زمره کشورهایی جای گرفته که مجازات اعدام به صورت تبعيض آميز عليه افراد اعمال می شود. به عبارتی مقامات سازمان عفو بين الملل آماری را در اين گزارش جمع آوری کرده اند که نشان می دهد تعداد قابل توجهی از اعدامها در ايران در مورد افراد تهی دست، اقليت های قومی و يا مذهبی صورت گرفته است. ساير کشورها که نامشان در اين رابطه ذکر شده متعلق به سودان، عربستان سعودی و ايلات متحده آمريکاست.

آيرين خان دبيرکل سازمان عفو بين الملل می گويد: «اعمال مجازات اعدام حد اعلی يک مجازات غير انسانی، بيرحمانه و تحقير کننده است و سر بريدن، صندلی الکتريکی، تزريق مواد سمی، سنگسار، جوخه اعدام و به دارآويختن ديگر جایی در قرن بيست و يکم ندارد.»

سازمان عفو بين الملل می گويد جهان به سوی حذف مجازات اعدام قدم برمی دارد وتنها ۲۵ کشور از ميان ۵۹ کشوری که هنوز مجازات اعدام را از قوانين خود لغو نکرده اند در سال ۲۰۰۸ در آن مجازات اعدام صورت گرفته است.

در همين رابطه دبيرکل سازمان عفو بين الملل می گويد: «اين خبر خوشايندی است که در سراسر جهان تنها کشورهای معدودی هستند که هنوز مجازات اعدام اعمال می شود.» وی می افزايد: «اما اين خود در عين حال خبر بدی است زيرا کماکان صدها تن در چنين کشورهایی که هنوز رسما مجازات اعدام را در قوانين خود لغو نکرده اند محکوم به مجازات اعدام می شوند.»

طبق گزارش عفو بين الملل در سال ۲۰۰۸ ميلادی جمعا ۲۳۹۰ تن در گوشه و کنار جهان اعدام شده اند.

XS
SM
MD
LG