لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۴

گزارش اقتصادی: روند معکوس فروش اوراق قرضه شرکت های آسیای جنوب شرقی 


هدا بایرون، خبرنگار صدای آمریکا، بانکوک

در حالیکه بعضی شرکت های بزرگ آمریکا و اروپا به دلیل کمبود نقدینگی برای سرمایه گذاری در معرض ورشکستگی قرار دارند، به نظر می رسد برخی شرکت های آسیای جنوب شرقی با کاهش جهانی اعتبار به مبارزه برخاسته اند. در بانکوک اوراق قرضه برخی شرکت ها از آغاز سال میلادی افزایش یافته است.

سن میگوئیل، بزرگترین شرکت آبجو سازی فیلیپین با توزیع اوراق قرضه، رقمی معادل ۸۰۰ میلیون دلار درآمد داشته است که بیشترین رقم جذب سرمایه در تاریخ فیلیپین بوده است. به علاوه تمایل سرمایه گذاران بیش از نیاز نقدینگی این شرکت بوده است.

جذب موفقیت آمیز نقدینگی توسط سن میگوئیل، یکی از چندین مورد توزیع اوراق قرضه از سوی شرکت های بزرگ و ریشه دار منطقه از آغاز سال میلادی بوده که روندی کاملاً متناقض با وضعیت فلج کننده ساختار اعتباری شرکت های آمریکایی و اروپایی طی کرده است.

از آغازامسال تا کنون، شرکت های تایلندی از طریق اوراق قرضه ۲ میلیارد دلار سرمایه نقدی گردآوری کرده اند.

این شرکت ها، سرمایه های خود را از سرمایه گذاران داخلی کسب کرده و از پس اندازهای فراوان آسیا و سرمایه گذاری هایی که خطر چندانی ندارند، بهره جسته اند.

ناتاپول چاوالیتچوین، رییس انجمن بازار اوراق قرضه تایلند می گوید :«نرخ بهره سپرده بانک تقریباً به صفر رسیده و بسیاری از سرمایه گذاران را ناچار کرده است تا راه دیگری برای سرمایه گذاری پس اندازهای خود بیابند. نرخ حساب سپرده از ۰⁄۷۵ درصد به ۰⁄۵ درصد کاهش یافته و به همین دلیل است که سرمایه گذاران در جستجوی راه های دیگر برای سود بیشتر هستند بنابراین اوراق قرضه شرکت های بزرگ نیاز بازار داخلی را برطرف می کند. در همین حال کاهش شدید ارزش اوراق قرضه دولتی نیز شرایط جدیدی را برای سرمایه گذاری در اوراق قرضه این شرکت ها فراهم کرده است.»

بانک های مرکزی سراسر آسیا، نرخ بهره خود را به شدت کاهش داده اند تا بانک ها را تشویق کنند در پی سقوط جهانی ارزش اوراق قرضه به تجار وام بدهند. اما شرکت ها به جای تکیه بر سرمایه قرضی از بانک ها، به جذب نقدینگی از سرمایه گذاران، موسسات و مغازه داران روی آورده اند.

این شرکت ها، نقدینگی خود را در واقع از خیل عظیمی از سرمایه گذاران قرض می گیرند و وعده می دهند که اصل سرمایه و بهره آن را در موعد مشخص باز گردانند.

نارونگچای آکوازانی، رییس بانک واردات – صادرات تایلند می گوید این بانک برای مدیریت و سرمایه گذاری ۷ میلیون بت (واحد پول تایلند) و بهره آن با مشکل مواجه است.

سرمایه گذاران اوراق قرضه شرکت دولتی انرژی پی تی تی به ارزش ۴۲۳ میلیون دلار برای ۵ سال اول، بهره ۵ درصدی دریافت خواهند کرد.

اما نرخ بهره سرمایه گذاری در اوراق قرضه شرکت آبجوسازی سن میگوئل، در مقایسه با اوراق قرضه دولتی، ۲۵۰ واحد بیشتر بود.

تحلیلگران می گویند شرکت هایی که درآمد ثابت، اعتبار بالا و سهام معتبر دارند، به سهولت اوراق قرضه منتشر می کنند.

لی یونگ ول، رییس بانک توسعه آسیا، مستقر در مانیل ماه گذشته پیش بینی کرد انتظار می رود توزیع اوراق قرضه شرکت ها و دولت های منطقه در سال جاری افزایش خواهد یافت.

وی می گوید میزان تقاضا برای دارایی های «بهشت امن» به طور چشمگیری بیشتر خواهد شد و تورم مورد انتظار، سرمایه گذاران بین المللی را به بازار اوراق قرضه این منطقه جذب خواهد کرد.

بنا به گفته کارشناسان، شرکت های آسیایی، در دوران رکود جهانی اقتصاد که بسیاری از سرمایه گذاران را به تردید وا می دارد، از این فرصت ها بهره می جویند.

XS
SM
MD
LG