لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۴

عفو بين الملل: مرگ زندانی دليل بر سرکوب مخالفان سياسی توسط مقامات جمهوری اسلامی است


درپی مرگ مشکوک دو زندانی عقيدتی در زندانهای ايران تنها در ظرف دوهفته، سازمان عفو بين الملل با انتشار بيانيه ای مقامات جمهوری اسلامی ايران را به حد اعلی بی اعتنايی به جان انسانهای در بند متهم کرده است. مقامات اين سازمان معتقدند مقامات مسئول زندانها، افراد زندانی را با محروم کردن از مراقبت های پزشکی مجازات می کنند.

در بيانيه بزرگترين سازمان مدافع حقوق بشر در جهان آمده است: «اين شرم آور است که به وضعيت جسمانی زندانی بيمار آنقدر بی توجهی شود تا آنجايی که آنها را از درمانهايی که منجر به نجات جانشان ميشود محروم سازند و اجازه داده شود زندانيان بيمار در زندانهای تحت مراقبت دولت جان خود را دست دهند.»

مقامات سازمان عفو بين الملل می گويند: «ما بيم از آن داريم که عدم به موقع معالجات پزشکی زندانيان بيمار در جمهوری اسلامی خود يکی ديگر از سلاحهای سياست سرکوب مخالفان سياسی باشد.»

درهمين رابطه خانم حسيبا حاج سحروای از مسئولين بخش خاورميانه در اين سازمان خواهان تحقيق و تفحص مقامات جمهوری اسلامی در مورد علل مرگ مشکوک اين دو زندانی عقيدتی شده و از مسئولان کشور خواسته است عدالت را در مورد عاملين ومسببين اين دو پرونده به اجرا بگذارند.

اميد رضا ميرصيافی ٢٥ ساله وبلاگ نويس تنها پس از سپری کردن ٦ هفته از محکوميت ٣٠ ماه خود به زندان در روز ۲۸ اسفند ماه (۱۸ ماه مارس) در زندان اوين جان سپرد. وی متهم به اهانت به آيت آلله خامنه ای و تبليغ عليه نظام از طريق نوشتن در سايت خود به نام روزنگار شده بود. آقای ميرصيافی همه اين اتهامات را نفی کرده و گفته بود وی در سايت خود فقط به مسایل فرهنگی و نه سياسی می پردازد.

بر اساس اطلاعات رسيده به سازمان عفو بين الملل وضعيت جسمانی اميد رضا ميرصيافی پس از مصرف بيش از حد داروهای که وی از بهداری زندان در رابطه با افسرده گی شديد روحی دريافت کرده بود رو به وخامت می گذارد. دکتر حسام فيروزی که خود در زندان به سر می برد توانسته بود کمکهای اوليه پزشکی را در مورد اميد رضا به اجرا گذارد. به دنيال آن اين پزشک متخصص به مقامات بهداری زندان اوين توصيه ميکند که اميد رضا را برای معالجات لازم پزشکی به بيمارستان منتقل سازند. اما مقامات زندان به پيشنهادات دکتر فيروزی عمل نمی کنند و در نتيجه اميد رضا ميرصيافی در زندان جان می سپارد.

در بيانيه سازمان عفو بين الملل آمده است دو هفته پيش از اين واقعه نيز در ۱۶ اسفند ماه (۶ ماه مارس)، امير حسين حشمت ساران مدت کوتاهی پس از آنکه از زندان گوهر دشت به بيمارستانی در کرج منتقل شد درگذشت. پنج سال پيش در سال ٢٠٠٨ آقای حشمت ساران به اتهام تشکيل يک حزب سياسی به نام جبهه اتحاد ملی به هشت سال زندان محکوم شده بود.

حال جسمانی اميرحسين حشمت ساران دو روز قبل از مرگش رو به وخامت گذاشته بود اين در حاليست که وی مدتها پيش، از بيماری شديد رنج می برده است. همسر آقای حشمت ساران که توانسته بود يک روز قبل از مرگش او را در بيمارستان ببيند گفته است پاهای همسرش را درحاليکه در حالت اغما بود با زنجير به تخت بيمارستان بسته بودند. پزشک بيمارستان علت مرگ را سکته مغزی و عفونت شش ها اعلام کرده و به همسر امير حسين حشمت ساران گفته است وی باید زودتر از اينها به بيمارستان منتقل می شد.

سازمان عفو بين الملل در بيانيه خود به تاريخچه کوتاهی از مرگ مشکوک افراد زندانی در زندانهای جمهوری اسلامی پرداخته است از جمله عبدالرضا رجبی از اعضای سازمان مجاهدين خلق که حکم اعدام او به حبس ابد تغیير يافته بود و در پایيز گذشته در ٣٠ ماه اکتبر ٢٠٠٨ درست يک روز پس از آنکه از زندان اوين به زندان رجايی شهر منتقل شد به طرز مشکوکی در زندان جان سپرد.

دو سال پيش نيز اکبر محمدی دانشجو در زندان اوين و ولی الهّر فيض مهدوی از اعضای سازمان مجاهدين خلق که محکوم به اعدام شده بود در زندان رجايی شهر جان سپرده اند. گفته می شود هر دو زندانی در اعتصاب غذا به سر می برده و مقامات زندان از قرار دادن کمکهای پزشکی کافی در اختيار آنها خودداری به عمل آورده بودند.

زهرا بنی يعقوب پزشک جوانی که در سال گذشته در زندان پس آنکه بيست و چهار ساعت از بازداشت وی نگذشته بود جان سپرد، اما مقامات زندان به خانواده وی گفته اند زهرا در زندان خود را به دار آويخته است و به پزشکان مستقل نيز هرگز اجازه کالبد شکافی نداده اند. مقامات زندان حتی ازتحويل لباسهای وی به خانوداه اش عليرغم تقاضای وکيل مدافع برای ارایه در دادگاه خودداری ورزيده اند.

سازمان عفو بين الملل در بيانيه خود به اين مساله اشاره کرده است که زندان های ايران زير نظر حفاظت سازمان زندان قرار دارد و اين نهاد دولتی تحت نظارت ریيس قوه قضایيه است.

جالب توجه است که تا کنون آقای هاشمی شاهرودی ریيس قوه قضايه کشور در هيچگونه از اين موارد مرگهای مشکوک که در زندان های ايران اتفاق افتاده دستور تحقيق نداده است و هيچ يک از مسئولين زندان ها تا به امروز مورد بازجويی و يا مجازات قرار نگرفته اند.

در هفته گذشته جمعاً چهار نهاد بين المللی مدافع حقوق بشر از جمله سازمان نظارت بر حقوق بشر و سازمان ماده ١٩ بطور بی سابقه ای در بيانيه های جداگانه از مقامات جمهوری اسلامی ايران خواستار تعيين کميسيون مستقلی برای تحقيق در مورد علت مرگ مشکوک دو زندانی در عرض دو هفته در زندانهای ايران شده اند. آنها خواهان اجرای عدالت در مورد عاملين اين مرگها نيز شده اند.

خانم حاج سحروای از عفو بين الملل می گويد مرگهای اخير در زندانهای ايران بيانگر اين امر مهم است که اوضاع زندانهای ايران باید سريعاً بهبود يابند و هم چنين مسئولان زندانهای جمهوری اسلامی ايران موظف به رفتار انسانی با زندانيان هستند.

XS
SM
MD
LG