لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۱

دانشمندان در صدد يافتن راه هايی هستند تا بتوانند فضانوردان را به خواب طولانی فرو برند


دانشمندان در صدد يافتن راه هايی هستند تا بتوانند فضانوردان را به خواب طولانی فرو برند و سفر فضايی و اقامت فضانوردان در ايستگاه فضايی بين المللی را راحت تر سازند.Space hibernation

***

ايستگاه فضايی بين المللی ممکن است از ديدگاه فناوری شگفت انگيز باشد ولی برای فضانوردان ساکن آن جای آسايش چندانی نيست.

محدوديت های کنونی سفرهای فضايی فشار بسياری را بر جسم ، فکر و روان فضانوردان وارد می کند . يکی از اين محدوديت ها کوچکی و خفقان آور بودن فضای سفينه و يا ايستگاه فضايی است.

برای حل اين مشکل دانشمندان به دنيای حيوانات و ساختار بدن آن ها که اجازه خواب زمستانی يا به عبارتی Hibernation را می دهد چشم دوخته اند. شرايطی بسيار مطلوب برای فضانوردانی که شايد ماه ها و سالها در فضا بمانند.

به اين منظور آژانس فضايی اروپايی به دانشگاه پاويا در ايتاليا ماموريت داده است خواب زمستانی حيوانات را مطالعه کند.

پژوهشگران اين دانشگاه توانسته اند با استفاده از يک ملکول مصنوعی به نام Dadle
که ويژگی هايی شبيه به ترياک را دارد حال سکونی شبيه به خواب زمستانی را در سلول های کشت شده آزمايشگاهی ايجاد کنند.

اين ملکول انرژی مصرفی سلول را کاهش و در نتيجه سلول را به خواب فرو می برد.

دانشمندان اين شيوه را بر روی موش که به خواب زمستانی فرو نمی رود آزمايش کرده اند.

در اين آزمايش ملکول Dadle به بدن موش تزريق می شود و ضربان قلب و فعاليت های مغز موش با موشی که ملکول به او تزريق نشده مقايسه می شود. اين آزمايش نشان از موثر بودن ملکول داشته است.

کند شدن ضربان قلب ، فعاليت مغز ، سوخت و ساز بدن و کم شدن در جه حرارت بدن از ويژگی های عمده و شناخته شده بدن حيوانات به هنگام خواب زمستانی آن ها است.

تزريق ماده ای برای ايجاد خوابی ، چون خواب زمستانی حيوانات، به قلب و ريه می تواند جراحی های پيوند اين اعضا را سهل و موفق تر سازد.

چنين شيوه ای حتی می تواند در مورد کسانی که بيماری يا جراحت های غير قابل علاج دارند به کار گرفته شود تا بتوان تا زمان کشف درمان، بيمار را در خواب نگاهداشت گر چه تا آن روز که اين معجزات پزشکی امکان پذير شود راه بسياری در پيش است.

کشف شيوه ای برای خواب کردن انسان برای چند ماه يا چند سال و کند کردن سوخت و ساز بدن، نه تنها از فشار جسمی بر بدن فضانورد می کاهد بلکه در طول سفر فضايی مصرف آذوقه و نياز به فضا و اکسيژن را در سفينه کاهش می دهد که موجب سبک تر شدن سفينه و سهل و سريع تر شدن پرواز آن می شود.

XS
SM
MD
LG