لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۵

گزارش اقتصادی: بی خانمانی کارگران بیکار ژاپن 


جیسون استروتر، خبرنگار صدای آمریکا، توکیو

کارگران ژاپن در پی از دست دادن مشاغل خود بی خانمان شده اند.

دولت ژاپن در نظر دارد تا برای مواجهه با معضل بیکاری و پیشگیری از کاهش مشاغل، یک بسته کمکی ۱۶ میلیارد دلاری ارایه نماید.

دهها هزار کارگر مشاغل خود را از دست داده اند و ژاپن با شدیدترین رکود اقتصادی که در چند دهه گذشته بی سابقه بوده، روبرو شده است.

حدود ۳۰۰ مرد بی خانمان برای دریافت غذا و آزمایش پزشکی رایگان از مراکز توزیع غذایی و خدمات درمانی رایگان در توکیو صف کشیده اند.

یکی از این افراد که به سازمان غیر انتفاعی شینجوکو رنراکوکای در توکیو مراجعه کرده است می گوید حدود ۷ سال مدیر یک شرکت ساختمانی بوده اما همزمان با تشدید رکود اقتصادی ناچار شده حتی غذای خود را از این مراکز دریافت نماید.

اسویوشی انابا، رییس بخش بهزیستی این مرکز می گوید: «تعداد افراد بی خانمان در مقایسه با سال گذشته بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است.بیشتر این افراد کارگران پیمانکار بوده اند. انتظار می رود تعداد افراد جوانی که به این مرکز مراجعه می کنند بیشتر و بیشتر شود.»

علت این وضعیت نابسامان این است که کارگران پیمانکار ژاپن اغلب در خوابگاه هایی اقامت دارند که هزینه آن توسط شرکت هایشان پرداخت می شوند. بنابراین با از دست دادن مشاغلشان سرپناه های خود را نیز از دست داده اند.

انابا می گوید دولت برای فراهم کردن سرپناه و یا غذای این افراد اقدام موثری انجام نداده است و اگر گروه های ارایه غذا و خدمات رایگان موجود نبودند این افراد از گرسنگی جان می باختند.

بحران جهانی اقتصاد ضربه مهلکی به ژاپن وارد کرده است.

چهارچوب اقتصاد ژاپن به صادرات وابسته است و همزمان با کاهش شدید تقاضا برای محصولات ژاپن، شرکت ها کارگران خود را اخراج کرده اند.

تحلیلگران می گویند در چنین برهه ای، برای پیشگیری از متزلزل کردن بنیان شرکت ها، کارگرانی که قراردادهای کوتاه مدت دارند، همچون سپر بلایی هستند که بیشترین فشار را متحمل می شوند.

جف کینگستون، استاد دانشگاه تمپل در توکیو و نویسنده «تحول آرام ژاپن» می گوید:«شرکت ها برای کاهش هزینه های اصلی خود از کارگرانی استفاده می کنند که دستمزد کمتر دریافت می کنند اما در عین حال، نه تنها امنیت شغلی ندارند بلکه از مزایا و بیمه ای که کارگران تمام وقت بهره مند می شوند محروم خواهند بود. نه مردم و نه دولت ژاپن آمادگی رویارویی با معضل افزایش آمار بیکاری را نخواهند داشت. مردم ژاپن به واقعیت متزلزل بودن بنیان امنیت شغلی خود را حس کرده اند و آینده این افراد چشم انداز امیدوارکننده ای ندارد. در کشوری که آمار بیکاری همواره بسیار پایین بوده، برنامه های چندانی برای ارایه خدمت بهزیستی به کارگران و یا محافظت از آنها پس از اخراج از کار وجود ندارد. در وضعیت کنونی که شرکت ها کارگران خود را اخراج می کنند و از هر اقدام دیگری ناتوانند، مردم دچار شوک و بهت شده اند.»

ارقام بیکاری ژاپن به حدود ۴ درصد افزایش یافته است اما احتمال دارد افزایش این رقم تا پایان ماه جاری، رکود آمار بیکاری این کشور را بشکند.

در ژاپن که آمار خودکشی بسیار بالاست، رکود اقتصادی و بیکاری سبب شده تا تعداد بیشتری از مردم این کشور دست به خودکشی بزنند.

آمار اخیر خودکشی که اخیرا از سوی موسسه پلیس ملی منتشر شده است از افزایش ارقام خودکشی نسبت به سال گذشته حکایت می کند.

سیاستمداران حزب حاکم ژاپن که در اوخر سال جاری با انتخابات جدیدی روبرو هستند، برای احیای اقتصاد کشور یک بسته اقتصادی ۱۶ میلیارد دلاری برای ارایه کمک به افراد بیکار و پیشگیری از اخراج کارگران ارایه کرده است.


XS
SM
MD
LG