لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۵

استقبال رئيس جمهوری آمريکا از تصميم نيکلا سارکوزی برای پيوستن به فرماندهی نظامی ناتو


رئيس جمهوری آمريکا در اطلاعيه ای روز شنبه از تصميم نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه برای بازگشت کامل فرانسه به پيمان دفاعی آتلانتيک شمالی – ناتو – استقبال کرد و گفت من مشتاقانه به اين تصميم خوشآمد ميگويم.

پرزيدنت اُباما سپس گفت رهبری پرزيدنت سارکوزی ضروری و اساسی بوده و از آن قدردانی ميشود. رئيس جمهوری آمريکا در اعلاميه ای که ساعتی پس از نيمروز شنبه از سوی دفتر مطبوعاتی کاخ سفيد در واشنگتن انتشار يافت گفت فرانسه يک

عضو پايه گزار اين پيمان بوده و يک شرکت کننده مؤثر و نيرومند در تاريخ ماًموريت های اين پيمان بوده است.

مشارکت کامل فرانسه در ساختار فرماندهی نظامی ناتو در شکل گيری مستحکم تر ناتو و اروپا در آينده نقشی اساسی خواهد داشت.

پيمان ناتو بنيان تاًمين امنيت در دو سوی اقيانوس اطلس طی ۶۰ سال گذشته بوده است.

رئيس جمهوری ميگويد ايالات متحده آمريکا به موفقيت اين پيمان متعهد است و ميداند که اين موفقيت تنها با همکاری نزديک با متحدانمان در روياروئی با سخت ترين چالش ها انجام پذير خواهد بود. در اين چهارچوب من همچنين به مستحکم تر کردن توانائی نظام دفاعی اروپا خوشآمد ميگويم.

پرزيدنت اباما ميگويد من آماده ام با فرانسه در باره مشارکت کامل آن کشور در تمام جنبه های بنيادی اين پيمان و راه هائی که بتواند اتحاد ما را تضمين کند؛ گفتگو کنم. اتحادی که به همان اندازه قرن بيستم، در قرن بيست و يکم نيز حائز اهميت خواهد بود.

رئيس جمهوری قرار است به اتفاق ميشل اُباما بانوی اول آمريکا در آخر ماه جاری ميلادی – ماه مارس – به اروپا سفر کرده و از کشورهای بريتانيا، فرانسه، آلمان و جمهوری چک ديدار کند.

اين نخستين سفر رئيس جمهوری به اروپا پس از آنست که کار خود را در کاخ سفيد آغاز کرده است.

پرزيدنت اُباما در اين سفر در نشست ۶۰ اُمين سالگرد ناتو شرکت خواهد کرد.

در فاصله بسيار کوتاهی پس از اعلاميه رئيس جمهوری آمريکا در خوشآمد به تصميم همتای فرانسوی اش برای پيوستن به فرماندهی نظامی ناتو، روزنامه بين المللی فيگارو چاپ پاريس اين خبر را به نقل از خبرگزاری فرانسه به چاپ رساند.

فرانسه حدود ۴۳ سال پيش ناتو را ترک کرده بود.

XS
SM
MD
LG