لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۰

اولمرت: نقشه یک بمب گذاری بزرگ تروریستی در حیفا کشف شد 


پلیس اسراییل روز یکشنبه اعلام کرد نقشه یک بمب گذاری تروریستی در شهر ساحلی حیفا را کشف کرده است. ماموران امنیتی اسراییل شبانگاه شنبه بمب بزرگی را کشف و خنثی کردند که در یک اتومبیل پارک شده در خارج مرکز خریدی در حیفا کار گذاشته شده بود. انفجار این بمب می توانست تلفات و خسارت بسیاری را به بار آورد.

اهود اولمرت نخست وزیر اسراییل در آغاز جلسه هفتگی دولت خود در اورشلیم گفت دولت وی این بمب گذاری را اقدامی به منظور یک حمله تروریستی می داند. اهود اولمرت گفت آگاهی شهروندان اسراییل و سرعت عمل پلیس این کشور چنین معجزه ای را امکان پذیر ساخت که این بمب بدون ایجاد تلفات خنثی شود.

نیرو های امنیتی این مساله را جهت دستگیری عاملان آن رسیدگی می کنند و بررسی های اولیه نشان داده این بمب گذاری تروریستی، با شیوه ای بسیار پیچیده و پیشرفته و با هدف کشتار جمعی صورت گرفته بود. به گفته پلیس اسراییل بدنبال انفجار کوچکی در پارکینگ یک مرکز خرید درحیفا آنان متوجه احتمال یک حمله تروریستی شدند که باعث کشف بمب در اتومبیل شد. پلیس بلا فاصله مرکز خرید و نواحی نزدیک آن را تخلیه کردند.

سخنگوی پلیس اسراییل گفت شب گذشته ده ها کیلو مواد منفجره در یک اتومبیل کشف شد که بلافاصله ماموران خنثی کننده بمب به ناحیه اعزام شدند و ما تدابیر امنیتی در حیفا را افزایش داده ایم. سخنگوی پلیس اسراییل بدلیل مسائل امنیتی از ذکر جزییات خودداری کرد. در این بمب گذاری به کسی صدمه وارد نیامد.

گروهی به نام «گردان آزادی جلیله» که مظنون به همکاری با حزب الله لبنان است مسئولیت این بمب گذاری نافرجام را به عهده گرفته است. به گزارش رسانه های اسراییل بیانیه نوشته شده این گروه تروریستی این بمب گذاری را جوابی به انهدام منازل فلسطینیان در شرق اورشلیم و حمله اسراییل به نوار غزه و کرانه غربی رود اردن خوانده است. رسانه های اسراییل افزوده اند ادعای این گروه مورد تردید است.

XS
SM
MD
LG