لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۹

کميته علمای اسلامی سودان فتوا داده است ال بشيرکه تحت تعقيب بين المللی است به کنفرانس سران عرب در قطر نرود


بالاترين مرجع مذهبی در سودان حکم داده است عمر ال بشير رئيس جمهوری آن کشور، که برايش يک حکم بين المللی بازداشت صادر شده است، در کنفرانس سران عرب در قطر شرکت نکند.

کميته علمای اسلامی در فتوای خود ميگويد رئيس جمهوری برای اجتناب از دشمنان کشور بايد خود را از کنفرانس دور نگاه دارد.

آقای بشير پيشتر گفته است به رغم حکم دادگاه بين المللی جنائی برای بازداشت او به اتهام جنايات جنگی، در کنفرانس سران عرب، که روز سی ام مارس در قطر برگزار ميشود، شرکت خواهد کرد. اما يک سخنگوی رياست جمهوری سودان روز يکشنبه، گفت هنوز در مورد رفتن يا نرفتن آقای بشير به قطر تصميم قطعی اتخاذ نشده است.

قطر بعيد است که آقای بشير را بازداشت کند زيرا جزو امضا کنندگان منشور رم نيست که دادگاه بين المللی جنائی براساس آن به وجود آمده است.

موره نواوکامپو دادستان کل در دادگاه بين المللی جنائی به بی بی سی گفت کشورهای عضو سازمان ملل متحد برای همکاری با حکم جلبی که دادگاه در مورد آقای بشير صادر کرده است فقط به وارد شدن او به حريم هوائی بين المللی نياز دارند.

مقامات سودانی ميگويند اگر آقای بشير تصميم به رفتن بگيرد تدابير امنيتی ويژه ای به اجرا گذاشته ميشود.

آقای بشير اوايل اين ماه در واکنش به صدور حکم جلب خود، دستور داد سيزده گروه امدادگر بين المللی از دارفور اخراج شوند.

دادستانهای دادگاه بين المللی جنائی آقای بشير را به طراحی عمليات منجر به تجاوز، قتل و جرائم ديگر عليه غيرنظاميان در دارفور متهم کرده اند، که از سال ۲۰۰۳ صحنه جنگ نيروهای دولتی با شورشيان است.

سازمان ملل متحد ميگويد در اين جنگ، و خشونت های مرتبط با آن، تا کنون بیش از دويست هزار نفر کشته و دو ميليون و پانصد هزار نفر بی خانمان شده اند. دولت سودان شمار کشته شدگان را قريب ده هزار نفر برآورد کرده است.

XS
SM
MD
LG