لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۰

اوباما ميگويد بعضی ازسياست های ضد تروريسم دولت بوش احساساتی ضد آمريکائی برانگيخت بی آنکه آمريکا را امن تر کند


باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا از تصميم خود برای بستن بازداشتگاه آمريکائی در خليج گوانتاناموی کوبا دفاع کرده است- که رفتار پرسش برانگيز با زندانيان در آنجا، واکنشی بين المللی و پر سرو صدا را برانگيخت.

پرزيدنت اوباما در مصاحبه ای با شبکه تلويزيونی آمريکائی سی بی اس گفت بعضی از سياست های ضد تروريسم دولت بوش احساساتی ضد آمريکائی به بار آورد، بی آنکه آمريکا را امن تر کند.

بخش هائی از مصاحبه که پيش از پخش تلويزيونی يکشنبه شب برنامه موسوم به شصت دقيقه در وب سايت اين شبکه منتشر شد نشان ميدهد وی به انتقادهای اخير ديک چينی معاون پيشين رياست جمهوری آمريکا پاسخ ميداد.

آقای چينی يکشنبه گذشته گفته بود تصميمات پرزيدنت اوباما در امور امنيت ملی، ازجمله دستور بستن بازداشتگاه گوانتانامو، آمريکا را در معرض خطر حملات تروريستی ديگری ميگذارد.

پرزيدنت اوباما از مصاحبه گر سی بی اس پرسيد تصور ميکند در چارچوب فلسفه ای که آقای چينی مروج آن بود عملا چند تروريست به دادگاه برده شده است؟

پرزيدنت اوباما سياستی را که دولت پرزيدنت بوش در مورد بازداشت های نامحدود در گوانتانامو دنبال ميکرد مورد انتقاد قرار داد وآن را سياستی غير قابل دوام توصيف کرد.

پرزيدنت اوباما تصديق کرد که بعضی از بازداشتی ها پس از آزاد شدن از گوانتانامو مجددا به گروههای تروريستی پيوسته اند.

پرزيدنت اوباما گفت آمريکا در تشخيص افراد واقعا خطرناک برای آمريکا به گونه ای کاملا موثر و مفيد عمل نکرده است.

پرزيدنت اوباما پس از احراز مقام رياست جمهوری آمريکا در ماه ژانويه دستور بستن بازداشتگاه گوانتانامو را صادر کرد. وی همچنين دستور داد شيوه های سخت و خشن استنطاق و بازجوئی ازمظنونين تروريست متوقف شود.

قريب دويست و پنجاه نفر در بازداشتگاه گوانتانامو نگاه داشته شده اند. آمريکا ميگويد حدود شصت نفر از آنان تهديد امنيتی جدی تلقی نميشوند و می توان آنان را آزاد کرد.

XS
SM
MD
LG