لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۴

زنان و دارندگان تابعيت مضاعف هدف وزارت اطلاعات ايران قرار گرفته اند


* پيام نوروزی اوباما بخشی از استراتژی تاکيد بر ديپلماسی در رويکرد آمريکا به ايران است

نيويورک تايمز زير عنوان «پيام اوباما به ايران راه را برای اقدامات ديپلماتيک باز می کند» به نقل از مقامات آمريکایی و ديپلمات های اروپایی می نويسد پيام تلويزيونی راه گشايانه ای که پرزيدنت اوباما روز جمعه به ايران فرستاد بخشی از يک استراتژی تاکيد بر جنبه های مثبت و ديپلماتيک در آستانه انتخابات رياست جمهوری ايران در تابستان امسال است. مکاتبه مستقيم پرزيدنت اوباما با آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد در ايران، و برداشتن منع تماس های مستقيم ميان ديپلمات های آمريکایی و همقطاران ايرانی شان در نقاط مختلف جهان از جمله تدابير ديگری است که هم اکنون در دست بررسی است.

نيويورک تايمز می نويسد پس از سه دهه رکود در مناسبات آمريکا و ايران به نظر می رسد مهم است که پرزيدنت اوباما پيام خود را فقط خطاب به مردم ايران نفرستاد بلکه رهبران ايران نيز مخاطب بودند، و از ايران با عنوان جمهوری اسلامی ياد کرد که ظاهرا معرف آمادگی برای توافق با دولت مذهبی کنونی است.

نيويورک تايمز می نويسد مقامات آمريکایی می گويند از تحريم های سخت تر عليه ايران منصرف نشده اند، اما به اين نتيجه رسيده اند که فعلا فرستادن پيامی مثبت بيشتر شانس موفقيت دارد. يک دليل اش هم اين است که به نظر می رسد روسها بخصوص تا وقتی که آقای اوباما نشان ندهد در مورد تماس با ايران گام هایی به مراتب بزرگتر از پرزيدنت بوش برداشته است، احتمالا از تحريم های شديد تر حمايت نخواهند کرد.

* مشاوران اوباما مکاتبه مستقيم با خامنه ای را پيشنهاد کرده اند

وال استريت جرنال زير عنوان «آمريکا تماس با ايران را بيشتر می کند» به نقل از مقاماتی آگاه می نويسد اعضای اصلی در تيم سياست خارجی پرزيدنت اوباما پيشنهاد کرده اند ریيس جمهوری مستقيما نامه ای به رهبر ارشد در ايران بنويسد و برای مذاکرات آمريکا و ايران چارچوبی ارایه دهد.

وال استريت جرنال می نويسد نامه آقای اوباما به آيت الله علی خامنه ای بر پايه پيامی نوشته خواهد شد که رئيس جمهوری آمريکا روز جمعه به مناسبت نوروز به ايران فرستاد.

وال استريت جرنال با نقل جمله ای از اين پيام که می گويد واشنگتن مايل است ضمن پايان دادن به سی سال رنجش و کدورت مناسباتی بهتر با ايران برقرار کند می نويسد مخاطب اين پيام فقط ايران نبود. متحدان اروپایی و روسيه و چين نيز مخاطب بودند. دولت اوباما می خواهد دنيا را متقاعد سازد که با دولت بوش فرق دارد و حاضر است برای دادن فرصتی به ايران، گامی اضافی بردارد. اگر تهران پيشنهادها را رد کند و به برنامه اتمی اش بچسبد، در آن صورت واشنگتن آسان تر می تواند برای اتخاذ تدابيری تنبيهی، و حتی يک اقدام بالقوه نظامی، حمايتی گسترده جلب کند.

* خاموش کردن زنان و دارندگان تابعيت مضاعف در دستور کار وزات اطلاعات ايران است

واشنگتن پست زير عنوان «زنان اسير در ايران» می نويسد پرزيدنت اوباما به مناسبت سال نو ايرانی برای مردم ايران پيامی تلويزيونی فرستاد اما بسياری از زنان در آنجا اشاره او را به «روزی نو» در مناسبات ميان واشنگتن و تهران ممکن است نشنيده باشند.

واشنگتن پست با اشاره به توقيف رکسانا صابری خبرنگار آمريکایی ايرانی تبار در ايران می نويسد توقيف و تعويق آزادی صابری جديدترين پيچ و تاب در الگوی مهيب آزار و حبس زنان و دارندگان تابعيت مضاعف توسط وزارت اطلاعات ايران است، که حوزه عمل آن در دوران رياست جمهوری محمود احمدی نژاد گسترش يافته است. اين وزارتخانه عامل عملياتی تشديدی در خاموش کردن صدای زنان نويسنده، خبرنگار و فعالانی است که فعاليت هایی صلح آميز دارند.

واشنگتن پست با اشاره وضعيت نا معلوم عشا مومنی، يک آمريکایی ايرانی تبار ديگر، که برای تحقيقاتی دانشگاهی در مورد حقوق زنان به ايران سفر کرد، و به اتهام اقدام عليه امنيت ملی و تبليغ عليه دولت سه هفته در سلولی انفرادی در زندان اوين حبس شده بود، می نويسد اين روزها وزارت اطلاعات افراد را به ميل خود توقيف و حبس ميکند. مقامات، هر ايرانی مرتبط با غرب را يک تهديد امنيتی تلقی ميکنند و به هرگونه فعاليت دانشگاهی يا روزنامه نگاری مهر تبليغ عليه نظام یا اقدام عليه امنيت کشور را می زنند.

واشنگتن پست با اشاره به استنطاق، تهديد و ارعاب هاله اسفندياری، پژوهشگر آمريکایی ايرانی تبار مرکز تحقيقاتی وودرو ويلسون در دوران حبس صد و پنج روزه او در زندان اوين در جريان سفر دو سال پيش وی به ايران، می نويسد به نظر می رسد همزمان با تلاش تندروها برای خرابکاری در هرگونه ابتکاری توسط دولت اوباما به منظور برقراری تماس و گفتگو بين آمريکا و ايران هدف گرفتن دارندگان تابعيت مضاعف نيز شدت گرفته است.

XS
SM
MD
LG