لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۷

گزارش: لندن صحنه نمایش زنده ای از دایناسورهاست


دایناسور این حیوان عظیم ماقبل تاریخ بار دیگر بر سطح زمین گام بر می دارد زیرا لندن صحنه نمایشی به نام «قدم زدن با دایناسورها»ست، نمایش چشم گیری که حدود ۱۴ میلیون دلار هزینه برداشته است و انسان را به دوران ماقبل تاریخ می برد.

این نمایش که با فناوری قرن بیست و یکم ساخته شده انسان را به ۲۴۵ میلیون سال پیش می برد و بیننده شاهد تولد این حیوان ماقبل تاریخ تا محو شدن آن از صفحه زمین است.

۱۵ دایناسوری که نقش آفرین آن هستند آنچنان طبیعی به نظر می رسند که نفس را در سینه تماشاگر حبس می کنند.

ساخت این حیوانات بزرگ در طول ۶ سال و با استفاده از دانش و تجربه مهندسان، هنرمندان، تعمیر کاران، متخصصان فیلم های کارتونی و برنامه های خیمه شب بازی میسر شد.

طراح دایناسورها می گوید بزرگترین چالش، وزن این حیوانات غول آسا بود. به دلیل بزرگی دایناسورها پوست آن ها باید از ماده بسیار سبکی ساخته می شد. هر چه پوست سبک تر باشد موتورهای هیدرولیکی که دایناسور را به حرکت در می آورد و باطری داخل آن نیز سبک تر خواهد بود. در غیر این صورت حرکت دادن این هیولا ها مشکل می شد. برای طبیعی به نظر رسیدن بدن دایناسور به هنگام حرکت، کیسه های حاوی ماده پلاستیکی ویژه ای زیر پوست جا سازی شد تا در حین حرکت پوست آن حالت متحرک و موج دار به خود بگیرد.

طراح دایناسورها می گوید ما می خواستیم که حرکت دایناسورها طبیعی باشد و با استفاده از شیوه هایی که انسان ماهیچه های خود را حرکت می دهد توانستیم سیلندرهای موتور هیدرولیک را به گونه ای بسازیم که به بدن دایناسور حرکت طبیعی بدهد. حرکت دادن این دایناسورها که بزرگترین نوع آن ها تقریبا یک و شش دهم تن وزن دارند و با تلاش چندین متخصص خیمه شب بازی و یک لشگر کارشناسان فنی در پشت صحنه انجام می شود گاه با مشکل مواجه می شود.

کارگردان برنامه می گوید این نمایش به صورت زنده انجام می شود و ممکن است مشکلاتی ایجاد شود ولی وقتی یکی از دایناسورها به دلیل مشکلی از صحنه خارج می شود مردم آن را چون قهرمانی که مجروح شده تشویق می کنند.

این نمایش آموزشی و سرگرم کننده از دایناسورهایی که به اندازه طبیعی خود ساخته و جلوه گر شده اند برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ در سیدنی استرالیا به معرض دید عموم گذاشته شد و پس از سفری به ایالات متحده گشت اروپایی خود را آغاز کرد.

تا کنون بیش از دو میلیون نفر از نمایش «قدم زدن با دایناسورها» دیدن کرده اند و درآمد فروش بلیط آن حدود ۹۰ میلیون دلار بوده است.

XS
SM
MD
LG