لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۱

رازی که امتدادش به هزاران سال میرسد – روز هفتاد و سوم


وقتی کامپیوتری در اثر تردد بیش از اندازه اطلاعات در مدارهایش در یک زمان، یکباره فلج میشود و هیچ کاری را انجام نمی دهد و در برابر هیچ فرمانی واکنش نشان نمیدهد، بشما توصیه میکنند که کامپیوتر خودتان را Reboot یا Re-set کنید.

کاری که فشار این دکمه انجام میدهد در حقیقت بستن موقتی مدارها و خالی کردن آنها از تراکم ترافیک اطلاعات است که باعث این راه بندان اطلاعاتی و در نتیجه فلج شدن سیستم شده است.

این اطلاعات در حال تردد همزمان در ترافیک مدار کامپیوتر چه میشود؟ از بین میرود؟
خیر. این اطلاعات از بین رفتنی نیست اما از حالت فعال یا active بصورت ساکن به ذخیره اطلاعاتی کامپیوتر بر میگردند، و با این به سکون برگشتن جاده تردد اطلاعاتی را خالی میکنند و آنگاه که دوباره دکمه شروع را فشار میدهید، جاده اطلاعاتی از تردد همزمان و فلج کننده اطلاعات همزمان خالی شده و هرگونه اطلاعاتی را که درخواست میکنید بسرعت از مرحله سکون به اطلاعات فعال تبدیل شده و میاید خدمت شما.

حالا اجازه بده از تو و از من شروع کنیم که در مقطعی از زندگی که باز فرض میکنیم، روز آخر اسفند ماه است آنچنان مغزمان از اندیشه های نیک و بد، خاطره های خوش و ناخوش، تعهدات این جا و آن جا، قول و پیمان های داده و گرفته، سزاها و ناسزاهای شنیده، خوشی و ناخوشی های دیده، انباشته شده که داریم نزدیک میشویم به همان مرحله ایست کامپیوتری، که قدرت تصمیم گیری، قدرت واکنش عاقلانه، تمیز نیک و بد و وضوح دیدن خود را بسرعت معمول همیشگی نمی یابیم.

پس شروع میکنیم و خرمن آتشی یا در برابرمان و یا در ذهنمان بر پا میکنیم تا ناثوابی های آزار دهنده را به آن بسپاریم و با حرارت و انرژی این خرمن آتش بر این ذهن و جان خسته، نیروی تازه بدمیم.
و زمزمه میکنیم بر این آتش که زردی من از تو و سرخی تو از من. اما هنوز کار reboot و re-set ما تمام نشده و مانده تا یک لحظه پایان و یک لحظه آغاز که همه این خاطره و اندیشه های نیک و بد را در یک لحظه به سکون حافظه برگردانیم و جاده ذهنمان را خالی از تردد این همه اندیشه و خیال خوش و ناخوش آماده گذر اندیشه ای کنیم که پایه و اساسش از زندگی و آغاز زندگی است و از روز نو و سال نو و نوروز.

این همان آنیست که باید نه فقط هر ایرانی و ایرانی تبار که هر انسان، مال هر کجای دنیا که باشد، بدان مباهات کند که پیشینیان انسان امروز از چه دانش و آگاهی والایی برخوردار بوده اند که هزاران سال پیشتر از امروز و دیروز دانشی این چنین پیشرفته را در قالب آیینی بنام نوروز و چهارشنبه سوری عملا تجربه میکرده اند.

اما ایرانی ها، رسالتشان به همین برگزاری مراسم و جدال با جاهلانی که منکر فضیلت انسان و فضیلت زندگی هستند، خلاصه نمی شود.

رسالت بزرگتر آنان آگاهی دادن به همگان بدون توسل به شعارهای احساساتی و خود برتر طلبیست. آگاهی دادن به هر انسان دیگر که این اندیشه و این شیوه کهن چگونه میتواند به داد انسان امروز، انسان نزدیک به نقطه سکون در دنیای امروز برسد، که میتواند همراه با او کامپیوتر ذهن آشفته خود را reboot کند و ذهنش را از هجوم این همه خیال باطل خالی کند.

*از مسعود بابت مشاوره های همیشگی در مورد آنچه درون یک کامپیوتر میگذرد، سپاسگزارم.

XS
SM
MD
LG