لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۴

گزارش اجتماعی: تداوم محبوبیت اوباما با وجود وضعیت اقتصادی نابسامان 


جیم مالونه، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن، دی سی

با وجود انتشار اخبار اقتصادی ناخوشایند، ارقام نظرسنجی های عمومی اخیر از ایمان و اعتماد مردم آمریکا به پرزیدنت اوباما حکایت می کند. کارشناسان هشدار داده اند مردم تا ابد صبور نخواهند ماند.

گویی مردم آمریکا از مشاهده اخبار اقتصادی ناخوشایند در رادیو، تلویزیون و اینترنت راه گریزی ندارند.

آمار بیکاری و وضعیت نابسامان بازار کار هر روز مردم را نگران تر می کند. مردم در مدت زمان اندکی، کار و خانه های خود را از دست داده اند.

رییس جمهوری در سومین ماه پس از به قدرت رسیدن، هر روز پاسخگوی نگرانی های فزاینده مردم است.

اوباما می گوید مردم آمریکا با انتخاب ما صبورانه چشم انتظار راهکارهای موثری هستند تا چالش های عظیم پیش رو را از میان برداریم.

ارقام نظرسنجی های عمومی نشان می دهد پرزیدنت باراک اوباما از محبوبیت بین ۵۹ تا ۶۵ درصدی برخوردار است.

سارا دالتون، مدیر نظرسنجی سی بی اس نیوز می گوید: «بیشتر مردم معتقدند بهبود وضعیت اقتصادی نیازمند زمان است. پنجاه درصد مردم آمریکا بر این باورند یک یا دو سال طول می کشد تا پرزیدنت اوباما بتواند اقتصاد آمریکا را احیا کند. یک سوم مردم هم معتقدند حدود سه سال و یا بیشتر طول خواهد کشید.»

بسیاری از تحلیل گران می گویند مردم آمریکا دیر یا زود خواستار مشاهده تغییراتی هر چند اندک در وضعیت اقتصادی خواهند بود.

جرمی میر، کارشناس ریاست جمهوری در دانشگاه جرج میسون در ویرجینیا می گوید: «به نظر من روسای جمهوری، به ویژه در شرایط بحرانی برای گشودن راه و حل مشکلات راه های بسیاری پیش رو ندارند و پرسش این است که در چه مرحله ای حل و فصل مشکلات عظیمی را که با آن روبرو هستند به یک معضل شخصی و ناتوانی آن ها تعبیر خواهد شد.»

استفان وین، استاد دانشگاه جرج تاون می گوید:«همزمان با پاسخگویی رییس جمهوری به جذر و مدهای روزمره اقتصاد، رییس جمهوری در تلاش است تا تعادل موزونی ایجاد کند. اوباما به قدرت رسیده و ناچار است تا از سویی به مردم امید بدهد و از سویی دیگر نمی تواند چشم انداز کوتاه مدتی برای بهبود سریع وضعیت اقتصادی ارایه دهد، بنابراین باید واقع بین باشد و این مسیر خطرناک را با احتیاط طی کند.»

آقای اوباما در ضمن باید با خشم عمومی نسبت به هزینه ای که صرف شرکت های ورشکسته شده اند، روبرو شود. به علاوه جمهوری خواهان نیز به طور گسترده ای با طرح آقای اوباما برای احیای اقتصاد با صرف هزینه بیشتر و مالیات ها مخالفت کرده اند.

بسیاری از کارشناسان هشدار داده اند اگر در آینده نزدیک علایمی از بهبود و احیای اقتصاد مشاهده نشود، احتمال دارد حمایت عمومی از رییس جمهوری کمرنگ شود.

استفان وین، کارشناس علوم سیاسی می گوید: «افکار عمومی برای احیای اقتصادی چشم انداز بلند مدتی را در نظر گرفته اند و به طور مسلم اگر تغییری در وضعیت کنونی مشاهده نشود و صرف این هزینه ها ثمره ای نداشته باشد، پرزیدنت اوباما مورد سرزنش قرار خواهد گرفت. شواهد فعلی حاکی از این است که در مسیر صحیح قرار داریم و پرسش اصلی این است که با وجود حمایت عمومی و دیدگاه مثبت فعلی مردم تا چه مدت زمانی این خوش بینی ادامه خواهد یافت.»

مشاوران کاخ سفید و کارشناسان سیاسی طی هفته های آینده برای یافتن پاسخ برای این پرشس تلاش خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG