لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۶

اولمرت حاضر نيست شرايط حماس برای مبادله سرباز اسرائيلی را بپذيرد


اهود اولمرت نخست وزير اسرایيل می گويد مبادله زندانيان با حماس را برای استقرار صلح پايدار ضروری می داند، اما حاضر نيست شرايط حماس برای مبادله گيلعاد شاليت، سرباز اسریئيلی با تعدادی از زندانيان آن گروه را بپذيرد.

***


نخست وزير اسرایيل از شکست گفتگوها با مقامات حماس بر سر مبادله زندانيان خبر داد. اهود اولمرت روز دوشنبه در يک کنفرانس خبری با اشاره به اين مطلب گفت تا زمانی که من در راس کارهستم، دولت اسرایيل با خواسته های غيرمعقول حماس، به نحوی که به هيات مذاکره کننده ارایه شد، موافقت نخواهد کرد.

نخست وزير اسرایيل افزود ما پيشتر فهرستی از چند صد زندانی را در اختيار حماس قرار داده ايم، و اعلام کرده ايم که قصد آزاد کردن آنها را داريم؛ اما با آزادی بيش از آن تعداد، موافقت نخواهيم کرد.

در پايان کنفرانس خبری نخست وزير، دانيل فريدمن، وزير دادگستری اسرایيل اظهار داشت نخست وزير خود را آماده اعطای امتيازاتی ورای تمايل بسياری از اعضای کابينه به حماس کرده بود، اما خواسته های مذاکره کنندگان آن گروه آن قدر زياد بود که فکر نمی کنم هيچ دولتی در اسرایيل حاضر به پذيرش آن ها باشد.

تلاش دولت اسرایيل برای آزاد کردن گيلعاد شاليت، سرباز اسرایيلی که بيست و پنجم ژوئن ۲۰۰۶ در نزديکی مرز غزه به اسارت افراد مسلح حماس درآمد، نزديک به سه سال است که بی نتيجه مانده است. وی در هنگام اسارت ۲۲ سال داشت.

خانواده اين سرباز اسير يک هفته است که در برابر دفتر نخست وزير اسرایيل چادر زده اند. نعام شاليت، پدر گيلعاد می گويد دولت فعلی نتوانسته است قدرمی برای آزاد کردن پسرش بردارد.

بعضی از اعضای کابينه اسرایيل می گويند اين کار به دولت آينده به رهبری بنجامين نتانياهو نخست وزير برگزيده محول خواهد شد. اما آقای اولمرت می گويد دولت اسرایيل خطوط قرمزی دارد که آنها را زير پا نخواهد گذاشت.

وی در کنفرانس خبری اظهار داشت ما ملتی مرعوب و شکست خورده نيستيم. کشوری خواهان ادامه حيات، احاطه شده در بين کشورهای متخاصم، که از سوی گروه های تروريستی تهديد می شود، هرگز در برابر همه آن چه که از آن خواسته شود، سر فرود نخواهد آورد.

يک مقام اسرایيلی می گويد دولت تا زمانی که گيلعاد شاليت به کشور بازنگردد، به محاصره نوار غزه ادامه خواهد داد. پيشتر، دولت اسرایيل محاصره غزه را واکنش به راکت پرانی اعضای حماس به خاک آن کشور عنوان می کرد.

اسامه المزينی، يکی از مقامات ارشد حماس در مورد دليل شکست مذاکرات گفت: ما خواهان آزادی ۴۵۰ زندانی هستيم؛ اما اسرایيل می گويد تنها ۳۰۰ نفر را آزاد خواهد کرد؛ و فهرست ۱۵۰ زندانی مورد نظر ما را قبول ندارد.

هم اکنون نزديک به هشت هزار فلسطينی در زندان های اسرایيل به سر می برند.

XS
SM
MD
LG