لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۱

گزارش: انتقاد مقامات سازمان خبرنگاران بدون مرز از خبر مرگ يک وبلاگ نويس ايرانی در زندان


به دنبال مرگ مشکوک اميد رضا ميرصيافی وبلاگ نويس در زندان اوين در روز چهارشنبه ۲۸ اسفند ماه، سازمان بين المللی خبرنگاران بدون مرز که هدف آن دفاع از روزنامه نگاران و رسانه های خبری در سراسر جهان است از مرکز خود در شهر پاريس بلافاصله بيانيه ای منتشر کرده و خواستار تحقيق در حول وحوش چگونگی اين «واقعه غم انگيز» شده است.

محمد علی دادخواه وکيل مدافع اميد رضا خبر مرگ موکلش را از دکتر حسام فيروزی دريافت کرده که خود او نيز در زندان به سر می برد. به گفته اين پزشک زندانی «اميد رضا در شرايط روحی نامناسبی به سر می برد و شرايط زندان برای اين وبلاگ نويس جوان غيرقابل تحمل شده بود.» دکتر فيروزی که خود در زندان و در آخرين ساعات زندگی در کنار اميد رضا ميرصيافی بوده است، سهل انگاری مسئولان زندان اوين را تنها علت از دست رفتن اين وبلاگ نويس جوان ميداند.

مقامات سازمان خبرنگاران بدون مرز در بيانيه خود مقامات حکومت جمهوری اسلامی را «مسئول مرگ اميد رضا مير صيافی دانسته» و اعلام کرده اند «اميد رضا درحاليکه در شرايطی غير منصفانه ای بازداشت و زندانی شده بود مقامات زندان از فراهم ساختن کمک های پزشکی مورد نياز برای وی نيز خودداری کرده اند.»

در بيانيه اين سازمان جهانی مدافع آزادی مطبوعات آمده است: «مرگ مير صيافی يادآور غم انگيز اين واقعيت است که در رفتار با روزنامه نگاران و وبلاگ نويسان حکومت جمهوری اسلامی ايران يکی از خشن ترين حکومتها در جهان شناخته شده است.» به همين دليل مقامات اين سازمان در بيانيه خود خواهان ايجاد يک کميته مستقل شده تا علت مرگ اين مرد جوان را فاش سازد.

اميد رضا ميرصيافی ماه گذشته، در ۷ ماه فوريه، به دنبال فرا خوانده شدن به دادگاه انقلاب در تهران، پس از بازجويی مستقيما به زندان اوين منتقل می شود و تا به امروز وکلای مدافع او حکمی از دادگاه درمورد محکوميتش دريافت نکرده اند.

اميد رضا در وبلاگ شخصی خود به نام روزنگار مقالاتی در رابطه با موسيقی سنتی ايران و مسایل فرهنگی می نوشت. اما در بهار سال گذشته دستگير و پس از گذراندن ۴۱ روز در زندان با وثيقه ای به مبلغ ۱۰۰ ميليون تومان آزاد می شود. وی در آبان ماه به اتهام اهانت به مقامات مسئول کشور محاکمه می شود.

در نامه الکترونيکی که اخيرا اميد رضا ميرصيافی به سازمان خبرنگاران بدون مرز ارسال کرده بود نوشته است: «من نگرانم. مشکل من ۲ سال زندانی شدن نيست، اما به دليل حساس بودنم نگرانم که تحمل و طاقت زندان را نداشته باشم .» وی اضافه می کند: «دلم ميخواهد همه چيز مثل سابق شود. می خواهم زندگيم به حالت عادی برگردد. می خواهم به تحصيلاتم ادامه دهم.»

در ظرف دو هفته گذشته در ايران دو زندان سياسی به طرز مشکوکی در زندان جان سپرده اند و مقامات کشور به ويژه مقامات قضایی هيچ عکس العملی از خود نشان نداده اند.

XS
SM
MD
LG