لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۴

سخنرانی پرزیدنت اوباما در جنوب کالیفرنیا در رابطه با آینده شرایط اقتصادی در آمریکا


پرزیدنت اوباما در یک سفر دوروزه به جنوب کالیفرنیا ، برای نخستین بار پس از رسیدن به مقام ریاست جمهوری در شهرداری شهر اورنج در جنوب کالیفرنیا برای جمعی از ساکنان این منطقه درباره شرایط اقتصادی و آینده آمریکا سخن گفت و سپس به سئوالات حاضران در این جلسه پاسخ داد.

انجام دو سخنرانی در شهرداری منطقه اورنج و شهرداری شهر لس آنجلس ، دیدار از یک کارخانه خودرو سازی الکتریکی در پومونا، و شرکت در برنامه " تونایت شو با جی لنو " در هالیوود که برخی از منتقدین آن را « ریسکی بزرگ» خوانده اند تنها بخشی از برنامه های سفر دوروزه پرزیدنت اوباما به کالیفرنیا جنوبی را تشکیل می دهند.

روز گذشته ، صدها نفر از اهالی منطقه اورنج ، برای دریافت مجوز برای شرکت در نخستین سخنرانی رییس جمهور آمریکا در این ایالت، در مقابل شهرداری شهر صف کشیدند و برخی از این افراد بیش از ۱۲ ساعت در صف ایستادند و برخی حتی شب را در چادرهای کوچک و روی صندلی های تاشو گذراندند تا بتوانند بلیت های ورودی به سخنرانی روز چهارشنبه را به دست آورند.

این گردهم آیی که با ورود رییس جمهور به تالار سخنرانی به نوعی استقبال از یک ستاره راک شبیه شد در بخش پرسش و پاسخ از پرزیدنت اوباما جنبه های جدی تری به خود گرفت و نوع سئوالات مردم نشان داد که تشویش و نگرانی هایی بیش از آنچه به نظر می رسد در مورد وضعیت اقتصادی کشور در بین آن ها وجود دارد.

مردمی که در منطقه اورنج ، جایی که اغلب افراد موفق و ثروتمند پس از به دست آوردن رویای آمریکایی خود در آن مستقر می شوند زندگی می کنند، اغلب از اعضای حزب جمهوریخواه محسوب می شوند و با این وجود در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر گذشته بیش از ۴۸ درصد از جمعیت آن به باراک اوباما نامزد حزب دمکرات رای دادند.

اغلب جمعیت حاضر در تالار شهرداری در روز چهارشنبه ، از میان دست اندرکاران پروژه های ساختمانی و بانکداران محلی بودند که در نتیجه اوضاع وخیم اقتصادی در شرایط سخت رکود و بی کاری به سر می برند. بسیاری دیگرنیز نگران مشکلاتی از قبیل مسائل مربوط به بیمه بیکاری، بهداشت عمومی و بازار آینده کاربودند. عده ای سئوالاتی در رابطه با آینده نامعلوم تجارت های کوچک داشتند و برخی دیگر هنوز از کمک هایی که دولت به بانک های مرکز تجارت (وال استریت) و شرکت بیمه ( ای آی جی) کرده است خشمگین و به آن معترض . آقای اوباما کمک به بانک های بزرگ را نوعی راه حل برای جلوگیری از یک «انفجار اقتصادی» بزرگ تر خواند.

اما در کل اغلب این افراد به دنبال فرصتی بودند تا مردی که قرار است تمام مشکلات آن ها را حل کند را از نزدیک تماشا کنند.

نخستین سئوال از سوی یک زن میان سال مطرح شد که از آقای اوباما پرسید که آیا او آمادگی شرکت در دوره دوم ریاست جمهوری آمریکا را دارد یانه؟ پس از آن سئوالی درباره شرایط وام مسکن از سوی یک بانک دار محلی مطرح شد که وضعیت نابسامان بانک های کوچک تر را نتیجه ایجاد قوانین سخت تازه توسط پرزیدنت اوباما خواند. رییس جمهور آمریکا در پاسخ به این پرسش کننده گفت :« با اعلام طرح تازه ای که امروز از سوی کاخ سفید منتشر شد، خزانه داری آمریکا در نظر دارد تا با بازخرید وام های مسکن بانک های محلی، این موسسات را یک بار دیگر قادر به وام دادن و حمایت از تجارت های کوچک سازد .»

در مجموع ،اوباما ایجاد صنایع سبز، انرژی متناوب و کارخانجات آینده نگر با در نظر گرفتن شرایط محیط زیست و ایجاد امکانات تحصیلات عالی را راه های اجتناب از شرایط کنونی اقتصادی در آینده آمریکا خواند.

XS
SM
MD
LG