لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۸

اولين تماس آمريکا با ايران در دولت اوباما در مسکو انجام ميگيرد


وال استريت جرنال زير عنوان"نماينده آمريکا راهی ملاقات با همتای ايرانی در مذاکرات استراتژيک در باره افغانستان" می نويسد وزارت امور خارجه آمريکا با اعزام يک ديپلمات ارشد به کنفرانس سازمان همکاری شانگهای، که هفته آينده در مسکو برگزار ميشود، زمينه را برای نخستين تماس آمريکا و ايران در دولت اوباما فراهم ميکند.

وال استريت جرنال می نويسد مقامات آمريکائی ميگويند اين اقدام با هدف تقويت استراتژی پرزيدنت اوباما برای ايجاد ثبات در افغانستان از طريق کسب حمايت همسايگانی کليدی، نظير ايران، روسيه و چين انجام ميگيرد.

وال استريت جرنال با اين يادآوری که واشنگتن در اقدامی جداگانه از يک کنفرانس سازمان ملل متحد در باره افغانستان- که قرار است روز سی و يکم مارس در هلند برگزار شود، و انتظار ميرود ايران هم در آن شرکت کند، حمايت کرده است- از قول مقامات آمريکائی می نويسد روسيه و چين روشن ساخته اند که ميخواهند برای ايجاد ثبات در افغانستان با واشنگتن همکاری کنند.

وال استريت جرنال می نويسد پاتريک مون مدير کل وزارت امورخارجه آمريکا در امور آسيای جنوبی و مرکزی نمايندگی آمريکا را در کنفرانس مسکو بر عهده خواهد داشت.

* ايران و عربستان با هم رقابت و در عين حال همکاری ميکنند

گلف نيوز روزنامه انگليسی زبان امارات متحده عربی زير عنوان"رياض احتمالا در مورد ايران راه خود را می رود" به نقل ازيک گزارش بنياد تحقيقاتی راند کورپوريشن می نويسد سياست گذاران آمريکائی نبايد فرض را بر اين بگذارند که عربستان سعودی در مقابله با نفوذ ايران در دنيای عرب دنباله رو آمريکا خواهد بود.

گلف نيوز اظهار نظر عليرضا نادر يکی از تدوين کنندگان گزارش را نقل ميکند که ميگويد به رغم رقابتی که ميان عربستان سعودی و ايران وجود دارد دو کشور در بسياری از زمينه ها از جمله مسائل اقتصادی و امنيت منطقه ای با يکديگر همکاری ميکنند.

گلف نيوز می نويسد در حاليکه محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران محو اسرائيل را از نقشه جهان قول داده است، عربستان سعودی توانسته است حمايت گسترده اعراب از طرحی را جلب کند که شناسائی اسرائيل در ازای اراضی از دست رفته اعراب در جنگ ۱۹۶۷ خاورميانه را وعده ميدهد.

گلف نيوز می نويسد گزارش در مجموع ميگويد آمريکا بايد ضمن تشويق عربستان سعودی به تماس و نزديک شدن با ايران برای برطرف ساختن اختلافات دو کشور، بخصوص در جبهه اعراب و اسرائيل ، تلاش کند.

* چهل و دو موشک بالستيک برای حمله اسرائيل به تاسيسات اتمی ايران کافی است

واشنگتن تايمز زير عنوان"اسرائيل می تواند از موشک های بالستيک عليه ايران استفاده کند" می نويسد بنا به گزارش يک بنياد تحقيقاتی در واشنگتن، موشک های بالستيک می تواند اسلحه انتخابی اسرائيل عليه تاسيسات اتمی ايران باشد- اگرتصميم به پيشدستی بگيرد و حمله ای هوائی را بيش از حد خطرناک بشناسد.

واشنگتن تايمز می نويسد تصور ميرود اسرائيل موشک هائی موسوم به اريحا داشته باشد که می توانند با چند متر اختلاف دقيقا به هدفهای خود در ايران اصابت کنند، و چنين قابليتی، دشواريها های عمده در مورد استفاده از هواپيماهای جنگی، بخصوص از نظر محدوديت سوخت و مهمات، و خطرات احتمالی برای خلبانان را بر طرف ميکند.

واشنگتن تايمز نظريه عبدالله توکان از مرکز مطالعات استراتژيک و مطالعات بين المللی را نقل ميکند که ميگويد با توجه به توانائی موشک های پيشرفته اريحا برای حمل کلاهک های هزار و ششصد و پنجاه پوندی، چهل و دو موشک برای وارد ساختن آسيبی شديد يا تخريب اماکن اصلی اتمی ايران در نطنز، اصفهان و اراک کافی است.

* رکسانا ممکن است تعطيلات نوروز را در زندان بگذاراند

واشنگتن پست زير عنوان"پدر خبرنگار محبوس ميگويد دخترش مضطرب است" می نويسد پدر رکسانا صابری خبرنگار آمريکائی ايرانی تبار ميگويد دخترش از اينکه کماکان در ايران زندانی است آشفته و نگران و مايوس است زيرا ممکن است دست کم دو هفته ديگر به سبب تعطيل دستگاههای دولتی به مناسبت سال نو در زندان باقی بماند.

واشنگتن پست اظهارات رضا صابری پدر رکسانا در مصاحبه ای با خبرنگار آسوشيتد پرس را نقل ميکند که گفته است می ترسد اين گرفتاری و مخمصه بر سلامت دخترش اثر بگذارد.

واشنگتن پست می نويسد مديران تشکيلات عمده خبری از ايران خواستار مشخص ساختن چگونگی تخلفی شده اند که به رکسانا نسبت داده شده است، و نيز درخواست کرده اند ايران به يک گروه خارجی اجازه دهد سلامتی او، و وضعيتی را که ميگذراند، ارزيابی کنند.

XS
SM
MD
LG