لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۳

اتحاديه اروپا نگران وضعيت حقوق بشر در ايران


روز چهارشنبه ١٨ ماه مارس به مناسبت فرا رسيدن سی وسومين سالگرد کنوانسيون بين المللی حقوق مدنی و سياسی، وسلاو کلاوس رئيس دولت جمهوری چک که درحال حاضر رياست اتحاديه اروپا را به عهده دارد از طرف کشورهای عضو اين اتحاديه اعلاميه ای در رابطه با وضعيـت حقوق بشر در ايران صادرکرد.

دراين اعلاميه با اشاره به دست آوردهای مثبت مردم ايران درزمينه های فرهنگی، علمی و اجتماعی، کشورهای عضو اتحاديه اروپا مراتب نگرانی خود را درمورد نقض مفاد کنوانسيون بين المللی حقوق مدنی و سياسی توسط مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرده اند. دولت ايران ازامضا کنندگان اين ميثاق بين المللی است و لاجرم متعهد و موظف به اجرای مفاد آن می باشد.

در اعلاميه رياست دوره ای کشورهای اتحاديه اروپا به موارد گوناگون و متعدد نقض حقوق مردم ايران اشاره شده است، از جمله دستگيرهای خودسرانه، ضرب وشتم مدافعان حقوق زنان به ويژه اعضای کمپين جمع آوری يک ميليون امضا برای رفع قوانين تبعيض آميز عليه زنان ايران.

کشورهای اتحاديه اروپا سياست سرکوب مقامات حکومت جمهوری اسلامی را قويا محکوم کرده اند و از آنها خواسته اند هرچه سريعتر عاليه اقدام دوست و روناک صفارزاده را از زندان آزاد کنند و همچنين اتهامات وارده عليه نفيسه اسد را لغو کنند. دراين اعلاميه آمده است: «جرم اين بانوان صرفا شرکت در تظاهرات مسالمت آميز برای دستيابی به حق برابری جنسيتی است.»

کشورهای عضو اتحاديه اروپا در اعلاميه خود گفته اند جامعه بين الملل شاهد روند نگران کننده و روبه افزايش محدود شدن حق آزادی بيان و حق آزادی گردهمايی ها برای مردم ايران توسط دولت اين کشور است.

در اين بيانيه آمده است: «مدافعان حقوق بشر، روزنامه نگاران، دانشجويان، اعضای اتحاديه ها و سنديکاهای کارگری و به طور کلی هر شهروند ايرانی که دست به ابراز عقيده خود به طور مسالمت آميز بزند بلافاصله با اتهامات مبهم در رابطه با برهم زدن امنيت کشور مواجه ميشود.»

در همين رابطه کشورهای عضو اتحاديه اروپا از مقامات حکومت جمهوری اسلامی خواسته اند آرش و کاميار علايی، دو پزشک متخصص ويروس اچ –آ-وی و بيماری ايدز را که به شش و سه سال زندان محکوم شده اند را آزاد سازند.

اتحاديه اروپا همچنين به مقامات دولت ايران هشدار ميدهد که پلمب دفتر کانون مدافعان حقوق بشر را هرچه سريعتر بشکنند. در اين اعلاميه از دولت ايران خواسته شده است که اتهامات وارده و احکام صادر شده عليه ١٠ روزنامه نگار و وبلاگ نويس ايرانی که اسامی آنها به مقامات جمهوری اسلامی از پيش ارسال شده را لغو کنند.

رياست دوره ای اتحاديه اروپا خواهان رفع ممنوعيت از حق تحصيل آن دسته ازدانشجويان دانشگاه شيراز شده که در روز دانشجو در يک گردهمايی در دانشگاه شرکت کرده بودند. در اين اعلاميه مقامات اتحاديه اروپا به توقيف گذرنامه سعيد رضوی فقيه دانشجوی پيشين اشاره کرده و خواستار اعطای حق کامل آزادی رفت و آمد بويژه آزادی خروج از کشور شده اند.

کشورهای عضو اتحاديه اروپا ضمن آنکه ازدولت جمهوری اسلامی ايران خواسته اند که به تعهدات خود در قبال کنوانسيون بين المللی حقوق مدنی و سياسی پايبند باشد به مقامات اين حکومت ياد آور شده اند که اتحاديه اروپا مايل است همکاری خود را درهمه زمينه ها ازجمله گفتمان حقوق بشربا دولت ايران ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG