لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۳

اجرای نمایش های بالیوودی روی صحنه توسط دانشجویان دانشگاه های آمریکا


لانی شاولسون، خبرنگار بالیوود...اوه...برکلی در شمال کالیفرنیا

برنده شدن فیلم « زاغه نشین میلیونر» در مراسم اهدای جوایز اسکار، توجه تازه ای را به سوی سینمای هندوستان و شیوه رقص های بالیوودی آن معطوف کرده است. رقص های شاد و پرتحرکی که شور وهیجان زیادی در تماشاگر ایجاد می کند. اما این مسئله برای دانشجویان دانشگاه ها و کالج های ایالات متحده تازگی ندارد.

هرسال، رقابت های شدید بین رقصندگان شیوه رقص بالیوود بر روی صحنه تالارها و آمفی تئاتر های مختلف دانشگاه های سراسر ایالات متحده آمریکا جریان دارد و درماه های زمستان و اوائل بهار این شور و هیجان به اوج خود می رسد.

یکی از بزرگ ترین مسابقات رقابتی رقص های شیوه بالیوود هرسال در محوطه دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در برکلی در شمال این ایالت برگزار می شود.

بالیوود برکلی سال ۲۰۰۹ بیش از ۲۰۰۰ دانشجو را به تالار « زلرباخ» دانشگاه برکلی کشاند تا از نزدیک شاهد برگزاری مسابقات برای انتخاب بهترین گروه رقصندگان بالیوودی از میان هشت کالج مختلف باشند. گروه هایی که پس از مدت ها تمرین، یک طرح تازه از شیوه رقص های داستان بالیوودی را که معمولا از یک ماجرای عاشقانه سوزناک اقتباس شده است را با رقص های پرهیجان و موزیک هندی به نمایش می گذارند.

موسیقی این رقص ها اغلب از روی فیلم های بالیوود برداشته می شود و گروه رقصندگان مختلف حرکات نرمش و آکروباتیک مختلف خود را با ریتم های تند و متحرک این موسیقی هماهنگ می کنند. در عین حال این رقصندگان در لباس های رنگارنگ هندی روی صحنه ظاهر می شوند و لب های خود را با صدای خوانندگان ترانه های بالیوود تکان می دهند.

تم اغلب این برنامه های رقص از داستان عاشقانه ملاقات یک پسر و دختر آغاز می شود. پس از این ملاقات دختر مدتی از دیدن پسر اجتناب می کند. پسر دست به یک کار ابتکاری می زند تا یک بار دیگر دل دختر را به دست آورد. دختر به او جواب مثبت می دهد. رقص و پایکوبی شروع می شود و آن ها با هم ازدواج می کنند.

روهان وورا، یک دانشجوی رشته تجارت در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی می گوید:

« بالیوود یک نوع قصه خیالی است و اصلا چنین چیزی در دنیای واقعی وجود ندارد.» وورا که یکی از اعضای گروه رقص بالیوودی این دانشگاه به شمار می رود می گوید: « در حقیقت بالیوود نوعی فرار از واقعیت است و برای همین هم این نوع فیلم ها و برنامه های روی صحنه ای بالیوودی تا این حد در هندوستان محبوبیت دارند. همین رقص و آواز و زرق و برق روی صحنه و داستان یک عشق بی عیب و نقص خودش فرار از واقعیت است.»

روهان داستان های بالیوود را با نمایشنامه معروف ویلیام شکسپیر، رومئو و ژولیت مقایسه می کند که همان تم اصلی عشق و عاشقی را با یک جریان مدرن و رنگ آمیزی شده بزرگ تر از واقعیت تعریف می کند.

روهان وورا و بسیاری دیگر از جوانان هندی تبار متولد آمریکا، رقصندگان مسابقات بالیوود کالج ها و دانشگاه های آمریکا را تشکیل می دهد. هندی تبارهایی که از لحاظ تحصیلات آکادمیک در رده بندی های بالایی قرار دارند و در حقیقت به هیچ وجه به این گونه عشق های فانتزی و غیرواقعی اعتقاد ندارند.

« ایده این گونه برنامه ها از پدران و مادران ما نشات می گیرد. این آن ها هستند که با این گونه موسیقی و رقص بزرگ شده و با آن خود کرده اند. آن ها همیشه در فکر آن هستند که ما پسرها آن دختر ایده آل را پیدا کنیم و به عقد و ازدواج خود درآوریم و ما هم در عوض این موضوع را تبدیل به یک برنامه تفریحی جالب کرده ایم. »

یکی از رهبران گروه رقص های بالیوودی در دانشگاه « نورت وسترن» اما این برنامه ها و حتی فیلم های بالیوودی را مختص هندی ها نمی داند. او معتقد است که این نوع رقص و آواز دراماتیک و سوزناک در سنت های اروپایی به همان اندازه ریشه دارد که در آداب و رسوم مردم جنوب آسیا:« به نظر من داستان فیلم های بالیوود شباهت زیادی به همان داستان سیندرلای غربی دارد.»

برای این گروه، داستانی که برای رقص بالیوودی خود انتخاب کرده اند داستان دختر خجالتی و بی دست و پایی است که نمی تواند توجه خواستگاری را به خود جلب کند.

او می گوید: « در این داستان ما یک عده دختر خجالتی هستیم که کم کم تبدیل به دخترانی جالب توجه تر می شویم و بعد از آن هم عاشق می شویم و در آخر داستان هم به شادی و رقص و پایکوبی می پردازیم چرا که از این تبدیل و تغییر بی نهایت خوشحال و راضی هستیم.»

هر نظری که درباره داستان ها، ترانه ها، رقص هاو آهنگ های بالیوودی داشته باشید باید بدانید که هر سال بیش از ۲۵۰۰ ترانه جدید به شیوه بالیوودی در هندوستان تهیه می شود. مخلوطی از رقص های کلاسیک شرق هندوستان ، بانگارا که با هیپ هاپ و جاز و سالسا و موسیقی فولکلور ادغام شده است. دانشجویان دانشگاه های مختلف از سراسر آمریکا از نیویورک و فیلادلفیا گرفته تا شیکاگو و برکلی هر سال برای شرکت در این مسابقات رقص های خود را به روی صحنه می آورند. امسال برنده اول این مسابقات دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در ارواین بود.

XS
SM
MD
LG