لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۰

شاتل فضايی ديسکاوری با هفت سرنشين هم اکنون در مدار زمين است


بنا به آخرين گزارش ها از مرکز فضايی کندی در ايالت فلوريدای آمريکا، شاتل فضايی ديسکاوری با هفت سرنشين هم اکنون در مدار زمين قرار گرفته، و در مسير ايستگاه فضايی بين المللی در حرکت است.

***

کيپ کاناورال در ايالت فلوريدا: مقارن غروب يکشنبه، شمارش معکوس برای پرتاب فضاپيمای ديسکاوری از مرکز فضايی کندی آغاز شد. دانشمندان سازمان تحقيقات فضايی آمريکا – ناسا – در مرکز فضايی جانسون ايالت تگزاس، و مرکز فضايی کندی در ايالت فلوريدا، پرتاب شاتل را لحظه به لحظه دنبال می کردند.

بلند شدن ديسکاوری بدون حادثه نبود: نشستن يک خفاش روی محفظهء خارجی سوخت لحظاتی پيش از پرواز، که مايک لاينبک مدير پروژهء پرتاب ديسکاوری آن را «زبالهء غيرمنتظره» ناميد.

در يک ماه گذشته، چند مورد نقص فنی در موتور ديسکاوری، سازمان ناسا را ناگزير از به تأخير انداختنٍ پرتاب شاتل کرد. آخرين مورد، که روز چهارشنبهء گذشته اتفاق افتاد، نشت گازٍ هيدروژن از يکی از محفظه های بيرونی شاتل بود، که برطرف کردن آن سفر فضاپيما را چند روز به تأخير انداخت.

با تأخيرهای پيش آمده، مديران و دست اندرکاران پروژهء اعزام ديسکاوری ناچار شدند يک روز از طول مأموريتٍ فضاپيما بکاهند؛ و راه پيمايی فضايی برنامه ريزی شده را نيز لغو کنند.

ديسکاوری با هفت سرنشين از جمله يک فضانورد ژاپنی، رهسپار مأموريتی سيزده روزه به مقصد ايستگاه فضايی بين المللی است. هدف ناسا از اعزام ديسکاوری به اين مأموريت، فرستادن يک سری پانل خورشيدی جديد، و يک سيستم تصفيه به ايستگاه فضايی بين المللی است که می تواند ادرار را به آب آشاميدنی تبديل کند.

XS
SM
MD
LG