لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۴

گزارش اقتصادی: تصمیم بزرگترین شرکت بیمه آمریکا خشم اوباما را برانگیخت


پرزیدنت باراک اوباما در جلسه ای که به منظور اعلام برنامه های جدید دولت برای کمک به صاحبان مشاغل کوچک برپا شده بود، گفت وضعیت مؤسسات مالی از نوع شرکت بیمه AIG «خونش را به جوش آورده است.» آقای اوباما گفت از این عصبانی است که AIG، بزرگترین شرکت بیمه بین المللی، قصد دارد ۱۶۵ میلیون دلار از بسته نجات مالی را – که از دولت دریافت می کند – تحت عنوان مزایا و پاداش در اختیار مدیران ارشد آن شرکت قرار دهد.

رییس جمهوری آمریکا مشکلات مالی شرکت AIG را ناشی از «بی ملاحظگی و آزمندی» خواند، و افزود این که در شرایط بحران مالی کنونی سرمایه گذاری مالیات دهندگان آمریکایی از جیب مدیران ارشد AIG سر درآورده است، قابل توجیه نیست.

اعلام طرح شرکت بیمه AIG برای پرداخت ۱۶۵ میلیون دلار به عنوان پاداش و مزایا برای مدیران ارشد آن شرکت موجب خشم مردم نیز شده است. در نیویورک، که مقر اصلی شرکت بین المللی بیمه AIG در آن واقع است، مردم خشم و نارضایی خود را با عباراتی همچون «از عصبانیت دارم دیوانه می شوم» بیان می کنند.

پیتر بروکس دلال سهام نیویورک می گوید این مدیران باید خوشحال باشند که کارشان را از دست نداده اند، پاداش پیشکش شان!

میچ مک کانل، سناتورجمهوریخواه از ایالت کنتاکی و رهبر اقلیت در سنا اعتقاد دارد در شرایط کنونی باید به مالیات دهندگان اطمینان دهیم که پول آنها به این شکل خرج نخواهد شد. امیدوارم دولت در مورد پرداخت پاداش و مزایا بر شرکت AIG فشار بیاورد، و از هر ابزار قانونی برای جلوگیری از این کار استفاده کند.

دیوید وایدنر، خبرنگار اقتصادی مارکت واچ (Market Watch) چاپ نیویورک با اشاره به این که از ماه سپتامبر گذشته، ۸۰ درصد سهام AIG توسط دولت خریداری شده است می گوید دولت حق دارد در مورد هزینه های آن شرکت اعمال نظر کند.

سخنگوی کاخ سفید پس از سخنان روز دوشنبه رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد دولت، شرایط اعطای کمک ۳۰ میلیارد دلاری به AIG را اصلاح خواهد کرد. پرزیدنت اوباما گفت از تیموتی گایتنر – وزیر خزانه داری – خواسته است تا امکان بلوکه کردن طرح شرکت AIG برای پرداخت یکصد و شصت و پنج میلیون دلار مزایا به مدیران ارشد آن شرکت را مورد بررسی قرار دهد.

XS
SM
MD
LG