لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۵

گزارش هنری: سریالی که به بچه های جهان خواندن یاد می دهد


فائزه المصری، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن

«جهان کلمات» یک سریال انیمیشن برنده جایزه امی است که کمک می کند کودکان بین سنین ۳ تا ۵ ساله بتوانند زودتر از زمان معین خواندن و نوشتن یاد بگیرند.

یک پژوهش تازه در این زمینه نشان می دهد که تماشای این برنامه برای مدت ۱۵ دقیقه در روز می تواند به مقدار قابل توجهی به شناختن کلمات و آمادگی برای خواندن در این کودکان کمک کند.

در حال حاضر این برنامه آموزشی در بیش از ۲۴ کشور جهان مورد استفاده قرار دارد.

خالق این برنامه جالب و کمک دهنده، دان مودی می گوید: « جهان کلمات در واقع جهانی است که در آن اشیا از هجی حروف ساخته می شوند.»

جهان کلمات جهانی است که در آن کلمات به کمک طرح و رنگ جان می گیرند و زنده می شوند.

برای مثال وقتی کلمه «گربه» را برای بچه ها هجی می کنید، حروف این کلمه تک تک به حرکت در می آیند و پس از آن که بچه ها به خوبی با آن ها آشنا شدند به شکل یک گربه در می آیند. یک گربه ملوس و دوست داشتنی با شخصیتی ملموس و بیاد ماندنی.

مودی می گوید فکر تهیه چنین برنامه ای دو سال پیش به سرش زد: « همین طور با یک نرم افزار سرو کله می زدم فهمیدم که چرا این نوع برنامه ها موثر نیستند. بچه ها دوست دارند که با شخصیت های کارتونی سرو کار داشته باشند. یک روز که داشتم روی کلمه کوسه ماهی کار می کردم به خودم گفتم آیا بهتر نیست این کلمه تبدیل به کوسه ای شود و بچه ها را کمی بترساند؟ یک صحنه دراماتیک به این شکل می تواند همراه با هجی کلمه کوسه ماهی در ذهن آن ها برای همیشه باقی بماند.»

تمامی داستان ها و جوک ها در برنامه جهان کلمات توسط شخصیت های سه بعدی و کاراکترهای طراحی شده گفته می شود. این شخصیت ها که به « دوستان کلمه» شناخته شده اند شامل سگ، خوک، غاز، قورباغه و بره هستند و هر یک از این دوستان کلمه از شخصیت های ویژه ای برخوردارند که بر روی تماشاگر خردسال اثر گذار است.

شخصیت خوک در این برنامه نقش یک آشپزباشی را بازی می کند که دائما در حال پخت و پز غذاهای مختلف است. گاه سوپی با حروف الفبا درست می کند و گاه به پختن کوفته و ذرت بوداده می پردازد.

شخصیت غاز، ستاره این برنامه است. مونی می گوید: « بچه ها خودشان را درقالب این شخصیت می بینند و مثل غاز به سفرهای دور و دراز ماجراجویانه می روند تا چیزهای تازه ای یاد بگیرند. بنا براین اگر غاز مثلا به سفری می رود که در آن ناچار باید از رودخانه ای رد بشود، کلمه « پل معلق» هجی می شود و سپس حروف آن به حرکت درآمده و به پلی تبدیل می شوند و روی رودخانه قرار می گیرند تا غاز بتواند از آن رد شود.»

برنامه جهان کلمات در حال حاضر به بیش از ۹ میلیون جمعیت خواندن یاد می دهد. این برنامه در بیش از ۲۲ کشورجهان و به سه زبان انگلیسی، فرانسه و چینی پخش می شود.

مودی می گوید استقبالی که از این برنامه شده است بی نظیر است و دلیل آن را چنین توصیف می کند:« در واقع اول از همه باید این بچه ها را سرگرم کرد و آموختن آن ها باید در مرحله دوم قرار بگیرد. ما اگر بتوانیم این بچه ها را بخندانیم و آن ها را به دنیای قصه ها ببریم و بعد سواد آموزی را به صورت یک برنامه جنبی وارد قضیه کنیم شانس موفقیت بیشتری خواهیم داشت. این راهی است که می تواند توجه کامل بچه ها را به یادگیری جلب کند.»

مودی معتقد است علاوه بر نقشی جهان کلمات بر روی صفحه تلویزیون دارد، کامپیوتر هم می تواند یکی از ابزار مهم آموزش به بچه ها باشد:« پیش از این ها بچه های کوچکتر کاری با کامپیوتر نداشتند اما امروز می بینیم که بچه های سه ساله نیز پشت کامپیوتر می نشینند. پس باید از این وسیله به خوبی برای آموزش آن ها استفاده کرد.»

مودی می گوید:« ما باید از هردو راه ، تلویزیون و اینترنت برای سواد آموزی به کودکان ازطریق شوهای سرگرم کننده استفاده کنیم. من امیدوارم که دیگران نیز دست به تهیه چنین برنامه هایی بزنند تا ما بتوانیم در کشورهای بیشتر در سراسر جهان به سواد آموزی بپردازیم. ما هرچه بیشتر بتوانیم به این کودکان در جوامع مختلف جهانی دسترسی پیدا کنیم و آن ها را باسواد کنیم در نهایت دنیایی صلح جوتر و صلح آمیز تری در آینده خلق کرده ایم.»

مودی می گوید:« هر کس که بخواهد دست به چنین کاری برای سواد آموزی به کودکان خردسال بزند می تواند از کمک من برخوردار شود. من به هرکسی که بخواهد یک شوی خواندن تهیه کند یاری می دهم.»

مودی معتقد است خواندن یکی از مهم ترین مهارت هایی است که کودکان می توانند در اوان کودکی به آن دست یابند. خواندن یکی از زمینه های یادگیری حساب، علوم و رشته های دیگر است. او به همه پدران و مادران توصیه می کند که با کتابخوانی برای بچه های خود و استفاده از برنامه هایی چون جهان کلمات به یادگیری زودرس آن ها کمک کنند.

XS
SM
MD
LG