لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۸

درگذشت ران  سیلورمن، بازیگر برنده جایزه و فعال سیاسی


ران سیلورمن بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون آمریکا که در فیلم هایی از زندگی واقعی شخصیت های واقعی از جمله محمد علی بازی کرده بود پس از دو سال مبارزه با بیماری سرطان در سن ۶۲ سالگی در نیویورک درگذشت.

سیلورمن که در طول زندگی حرفه ای خود به عنوان یک فعال سیاسی طرفدار حزب دمکرات و یک فرد لیبرال در میان جوامع هنری شناخته شده بود پس از حملات یازدهم سپتامبر به دو ساختمان مرکز تجارت در شهر نیویورک به جرگه طرفداران پرزیدنت بوش و حزب جمهوریخواهان در آمد و از قدرت نمایی های نظامی این رییس جمهور در مقابله با این حرکت تروریستی حمایت کرد.

در طول چهار دهه فعالیت های هنری، ران سیلورمن در فیلم های متعددی بازی کرد و یکی از معروف ترین آن ها « دو دشمن، یک داستان عاشقانه» بود که او در آن در نقش یک یهودی لهستانی مهاجر، متاهل و متمول ساکن نیویورک بازی می کند که در دوران پس از جنگ دوم جهانی وارد یک رابطه عاشقانه با زنی دیگر می شود.

او در بسیاری از سریال های دنباله دار تلویزیونی آمریکا ایفای نقش کرده و در سال ۱۹۸۷ توانست نامزد جایزه امی برای بازی در فیلم « کلوپ پسران میلیونر» شود و بالاخره در سال ۲۰۰۲ سیلورمن توانست برای بازی در سریال تلویزیونی « وست وینگ» این جایزه را بدست آورد.

او هم چنین بارها برنده جوایز معتبر « تونی» ( جایزه بهترین های صحنه تئاتر آمریکا) بوده است و در نمایشنامه های دیوید ممت، نمایشنامه نویس معروف آمریکایی نقش های متعددی را ایفا کرده است.

اما به تدریج و در طول سال ها چهره هنری ران سیلورمن تحت الشعاع چهره سیاسی او قرار گرفت.

او در دوران انتخابات سال ۱۹۹۲ به صورتی فعال از بیل کلینتون طرفداری می کرد و ضمن شرکت در کنوانسیون حزب دمکرات آمریکا، دیدگاه های خود را در حمایت از آزادی انتخاب برای سقط جنین، حقوق همجنسگرایان و مسائل مهم دیگر مورد نظر این حزب ارائه داد.

اما سال ۲۰۰۴ یک نقطه عطف در زندگی سیاسی سیلورمن ، این بازیگر تئاتر و محسوب می شود که ناگهان تحت تاثیر وقایع یازدهم سپتامبر با حمایتی آشکارا از سیاست های جورج دبلیو بوش و شرکت در کنوانسیون جمهوریخواهان جنجال به پا کرد: « پرزیدنت بوش تصمیمات درستی گرفته است و برای همین هم باید یک بار دیگر انتخاب شود.»

سیلورمن در یک مصاحبه تلویزیونی درسال ۲۰۰۶ گفته بود: « نباید این تغییر جهت سیاسی مرا امری نا بهنگام دانست. من همیشه در دیدگاه های خودم لیبرالی بوده ام که خواهان و طرفدار دخالت های آمریکا در مسائل و امور کشورهای دیگر بوده است . برای من همواره عدم حضور نیروهای نظامی آمریکا، یا خروج آن ها از برخی مناطق خیلی خطرناک تر از حمله به این مناطق بوده است.»

همین نظرگاه ها باعث شده بود تا ران سیلورمن را از جوامع هنری دورتر سازد و اغلب دست اندرکاران از شرکت دادن او در فیلم ها خودداری می کردند.

ران سیلورمن در این مورد گفته بود: « در تجارت فیلمسازی، در موارد مختلف خیلی ها به دلایلی حاضر نیستند با شما کار کنند. وقتی خیلی یهودی باشید یا به اندازه کافی یهودی نباشید، زمانی که آن ها دنبال ستاره ای بزرگ تر از شما هستند و یا موقعی که پرداخت مبلغ دستمزد شما برای آن ها صرف نمی کند!»

در مورد این مسئله که «ستارگان سینما نباید وارد سیاست شوند» ران سیلور من در اوائل دهه ۹۰ به روزنامه لس آنجلس تایمز گفته بود: « آن ها می خواهند ما چه کنیم؟ برویم دنبال روابط نامشروع؟ معتاد به مواد مخدر شویم؟ هرچه باشد ستاره بودن نوعی قدرت اجتماعی به همراه می آورد و چه بهتر که ما هنرمندان بتوانیم از این قدرت برای ایجاد یک جامعه بهتر استفاده کنیم.»

ران سیلورمن که از دانشگاه بافالو و کلمبیای نیویورک در رشته فرهنگ چینی فارغ التحصیل شده بود، در دوران جنگ ویتنام به این کشور، کامبوج، هند، ژاپن و روسیه سفر کرد و در این مناطق به تدریس و خدمات اجتماعی پرداخت.

سیلورمن در بازگشت به نیویورک به هنرکده بازیگری لی استراسبرگ رفت و در آنجا به تحصیل در رشته تئاتر و بازیگری پرداخت وبعدها برای بازی در فیلم به لس آنجلس نقل مکان کرد.

XS
SM
MD
LG