لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۳

گزارش علمی: مقاومت بالای گونۀ جدید برنج در برابر سیلاب


مایک اوسالیوان، خبرنگار صدای آمریکا، کالیفرنیا

بیشتر گونه های برنج در محیط های مرطوب رشد می کنند ولی در عین حال آب بیش از اندازه باعث از بین رفتن محصول برنج می شود.

یک گیاه شناس در دانشگاه کالیفرنیا با پرورش یک گونه جدید برنج که در برابر سیلاب مقاوم است، به کمک برنج کاران هند و بنگلادش شتافته است.

بیشتر گونه های برنج در صورتی که ۳ روز زیر آب بمانند از بین خواهند رفت. ولی این گونه جدید اصلاح شده تا ۲ هفته در برابر آب مقاومت می کند.

پاملا رونالد، کارشناس آسیب شناسی گیاهان در دانشگاه کالیفرنیا می گوید کاشت این برنج می تواند در زندگی شالیکاران برخی مناطق تغییر حیاتی بوجود آورد.

سالانه ۴ میلیون تن برنج به دلیل سیلاب ها و زیر آب ماندن از بین می رود. این مقدار برای تغذیه ۳۰ میلیون انسان کفایت می کند.

پاملا رونالد به کمک همکارش دیوید مک کیل، در «موسسه بین المللی پژوهش برنج» و با همکاری جولیا بیلیز سرز، دانشمند دیگری در دانشگاه کالیفرنیا، یک گونه جدید برنج را پرورش داده اند.

رونالد می گوید آنها فعالیت خود را با تحقیق بر روی یک گونه قدیمی برنج شروع کردند. این برنج در میان شالیکاران هند شرقی برای تواناییش در زنده ماندن زیر آب مشهور است.

رونالد در این باره می گوید :« از این برنج دیگر استفاده نمی شود. زیرا بازده بسیار بسیار پایینی دارد و مزه آن اصلاً خوب نیست و هیچ کس آن را نمی خورد. ولی این برنج در برابر آب بسیار مقاوم است.»

رونالد و همکارانش ژن مقاوم در برابر آب را شناسایی کردند و آن را به گونه پرثمر و خوشمزه تر دیگر بنام «سوارنا» انتقال دادند.

این گونه جدید که «سوارنای غریق ۱» نامیده می شود به طور آزمایشی توسط ۱۰۰ کشاورز داوطلب در شالیزارهای هند شرقی و بنگلادش کاشته شد.

رونالد می گوید نتیجه این آزمایش بسیار قابل توجه بوده است. بنا به گفته شالیکاران، میزان محصول حتی با وجود سیلاب های فراوان، حدود ۲ تا ۵ خرمن بیش از گذشته بوده است.

رونالد در این باره چنین می گوید :« ما می خواستیم بدانیم که چه تغییراتی در زندگی کشاورزان حاصل شده است. چندین زن شالیکار به من گفتند که آنها به راحتی خانواده خود را تغذیه کردند و برنج باقی مانده را نیز فروخته اند. کمی پول اضافه در این مناطق نقش مهمی ایفا می کند.»

وزارت کشاورزی ایالات متحده در دسامبر گذشته جایزه پژوهش برتر را به رونالد و همکارانش اعطا کرد.

این گونه جدید برنج مراحل پایانی اخذ مجوز کاشت را در هند و بنگلادش طی می کند و ظرف مدت دو سال در دسترس همگان قرار خواهد گرفت.

با توجه به این که برنج غذای اصلی نیمی از مردم جهان را تشکیل می دهد، رونالد زندگی حرفه ایی خود را وقف پژوهش بر روی برنج کرده است.

او هم اکنون توجه خود را بر روی یک مشکل عمده دیگر شالیکاران معطوف کرده است.

رونالد در این باره چنین می گوید :« ما تلاش می کنیم بفهمیم چه عواملی مقاومت گیاهان را در برابر آفات بالا می برد. همچنین بر روی باکتری هایی که عامل بیماری در گیاهان هستند و باعث از بین رفتن محصولات در آسیا و آفریقا می شوند نیز تحقیق می کنیم.»

دانشمندان امیدوارند که با اصلاح ژن های برنج بتوانند گونه ای پرورش دهند که در برابر آفات و بیماری ها مقاوم باشد.

رونالد در قلب کالیفرنیا زندگی و کار می کند. کشاورزان این منطقه نیمی از میوه و سبزیجات ایالات متحده را تهیه می کنند.

رائول آدامچاک، همسر رونالد، یک کشاورز ارگانیک است. این زوج کتابی به نام «سفره فردا» نوشته اند که در آن به نقش کلیدی مهندسی ژنتیک و زراعت ارگانیک در تغذیه جهان فردا اشاره می کنند.

XS
SM
MD
LG