لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

کارشناسان حقوق بین الملل وابسته به سازمان ملل خواستار تحقیق پیرامون جنایات جنگی ارتش اسراییل شدند 


گروهی از کارشناسان بلندپایه حقوقی سازمان ملل و مسئولان بررسی جنایات جنگی در دارفور سودان، تیمورشرقی، سریالئون، و لبنان، در نامه سرگشاده ای به بن گی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد و اعضای شورای امنیت، خواستار بررسی سوء رفتار نظامیان اسراییلی در جریان جنگ ۲۳ روزه علیه نوارغزه شدند.

اسقف دزموند توتو، فعال حقوق بشر از آفریقای جنوبی و برنده صلح نوبل، همچنین، ریچارد گولداستون، مسئول هیات بررسی جنایت جنگی در یوگسلاوی و رواندا، از امضا کنندگان این نامه سرگشاده هستند.

۱۶ قاضی و بازرس حقوقی سازمان ملل در این نامه، خواستار تشکیل یک کمیسیون از نمایندگان سازمان ملل برای بررسی نقض میثاقهای جهانی حقوق بشر از سوی هردو طرف مناقشه در نوارغزه شده اند.

نیروهای نظامی اسرائیل متهم به بهره گیری از بمبهای فسفری در جریان حمله به نوارغزه شده اند.

در واکنش به این نامه،سخنگوی دفتر اهود اولمرت، نخست وزیر اسراییل گفت: «ما در کشتار غیرنظامیان نوارغزه نقشی نداشته ایم. و برعکس در تلاش برای پایان دادن به کشتار غیرنظامیان اسراییلی توسط موشکهای پرتاب شده حماس بوده ایم.»

انتشار این نامه با آغاز گفتگوهای غیرمستقیم نمایندگان اسراییل با نمایندگان حماس برای بازگشایی دوباره گذرگاههای نوارغزه و پایان دادن به محاصره این منطقه همزمان شده است. این گفتگوها به میانجیگری دولت مصر در این کشور جریان دارد. نمایندگان حماس خواستار آزادی فلسطینی های دربند در اسراییل به ازای آزادی سرباز اسیر اسراییل شده اند که در گروگان حماس است.

XS
SM
MD
LG