لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۷

گزیده روزنامه های  دوشنبه ٢۶ اسفند در ايران


اخطار قانون اساسی به مجلس

روزنامه آفتاب يزد به انتشار نامه اعتراضی «محمود احمدی نژاد،» رييس جمهوری اسلامی به «علی لاريجانی،» رييس مجلس شورای اسلامی پرداخته که در آن نامه تغييرات مجلس در بودجه پيشنهادی دولت برای سال آينده «مغاير قانون اساسی» شناخته شده است.

به نوشته اين روزنامه، تغييرات صورت گرفته در لا‌يحه بودجه ۱۳۸۸، که مهمترين آن «حذف بند مربوط به لا‌يحه هدفمند کردن يارانه‌ها» بود، موجب شد حساب و کتاب دولت در خصوص اداره يک سال آينده کشور با آنچه پيشبينی‌ کرده بود فاصله بگيرد.

آفتاب يزد می نويسد: «درآمد ناشی از افزايش قيمت حامل‌های انرژی، مهمترين منبعی بود که دولت انتظار داشت با تصويب مجلس بتواند به آن دست پيدا کند. اما نمايندگان مخالف، با تأکيد مکرر بر تورم زا بودن طرح به رد آن رای داده و انتظار دولت را برآورده نکردند.»

کمبود اسکناس در دست مردم

روزنامه جمهوری اسلامی با انتشار گزارشی از گرفتاری و مشکلات مردم در تامين پول مورد احتياج خود در روزهای پايانی سال خبر می دهد. به نوشته اين روزنامه، «وعده های فراوان مسئولان بانکها و بانک مرکزی مبنی بر اينکه مردم نبايد هيچ نگرانی بابت تهيه پول داشته باشند» از يک سو و «گرفتاری و مشکلات مردم در تامين پول مورد احتياج خود» از سوی ديگر، به داستانی «تکراری» و «ملال آور» تبديل شده است که با آغاز «ماه اسفند» کليد می خورد و تا «نيمه فروردين ماه» سال بعد ادامه می يابد.

به نوشته اين روزنامه، با وجود پيوستن «دستگاه های خودپرداز» به دايره خدمات بانکی، مشکل کمبود پول و دشواری تهيه آن برای مردم در پايان هر سال چالشی است که مردم هيچگاه ازآن خلاصی نيافته اند. جمهوری اسلامی می نويسد «حتی برقراری شيفتهای کاری شبانه روزی برای پر کردن دستگاه های خودپرداز هم به رفع کامل اين مشکل منجر نشده است».

جمهوری اسلامی در پايان اين گزارش، به نقل از «کارشناسان» می نويسد « راه حل نهايی و اصلی» رهايی از چنين معضلاتی، «کاهش حجم مبادلات فيزيکی» و تبادل پول فيزيکی» در جامعه و گسترش استفاده از« خريد اينترنتی»، و يا «خريد با استفاده ازکارتهای اعتباری» است.

«تاکسی تانک» در استان خوزستان

روزنامه قدس از طرح اختصاص «تانک» برای جابه جايی «کودکان» و «نوجوانان» در منطقه شلمچه خبر می دهد. به نوشته اين روزنامه، در اين طرح که «تاکسی تانک» نام دارد، تانک های سپاهی در استان خوزستان کودکان و نوجوانان را با همکاری «ستاد مرکزی راهيان نور بنياد حفظ و نشر ارزشهای دفاع مقدس» و سپاه حضرت وليعصر استان بصورت رايگان جا به جا می کنند. قدس می نويسد: اين طرح تا نيمه اول فروردين ماه ادامه خواهد يافت.

واردات گندم در سال آينده ادامه دارد

روزنامه سرمايه در گزارشی از ادامه واردات گندم در سال ۱۳۸۸ خبر می دهد. بر اساس اين خبر، واردات گندم در سال آينده خورشيدی، طبق «مصوبه هيات وزيران» و از سوی «وزارت بازرگانی» صورت می گيرد.

سرمايه می نويسد: «بروز خشکسالی در سال جاری موجب شد با کاهش ۶۰ درصدی توليد گندم مواجه شويم تا به اين ترتيب پس از گذشت ۴ سال خودکفايی، به ليست بزرگ ترين واردکنندگان گندم بازگشته و واردات ۷ ميليون تن از اين محصول را در دستور کار قرار دهيم.»

سرمايه در ادامه می نويسد اين در حالی است که «وزير جهاد کشاورزی» در نيمه اول سال گفته بود خشکسالی را بايد به «فال نيک» گرفت و اينکه وی از «خودکفايی» ايران در توليد گندم در سال ۱۳۸۸ وعده داد بود.

XS
SM
MD
LG