لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۱

اوپک تا پايان ماه مه سال ميلادی جاری توليد کنونی را ثابت نگه ميدارد


اعضای اوپک سهميه های جاری را تا پايان ماه مه امسال ثابت نگه خواهند داشت اما اعمال دقيق اين سهميه ها را به اجرا خواهند گذاشت.

در همين حال روز يکشنبه روسيه ضمن اعلام برنامه هائی برای کاهش صادرات نفت، به ديگر کشورهای عمده نفت خيز توصيه کرده است توليد خود را کاهش دهند.

ايگور سچين معاون نخست وزير روسيه اين برنامه ها را در جلسه وزيران اوپک در وين تشريح کرد. وی گفت ميزان کاهش بسته به وضعيت بازار خواهد بود.

روسيه بزرگترين توليد کننده نفت غيراوپک است، و پس از عربستان سعودی که مقام نخستين صادر کننده نفت را در اوپک دارد، دومين صادرکنند ه نفت در جهان محسوب ميشود.

اغلب اعضای سازمان دوازده کشوری اوپک از پيشنهاد کاهش درتوليد به عنوان ابزاری برای بالا بردن قيمت های نفت که در ماه دسامبر به سطح بشکه ای سی و دو دلار و چهل سنت تنزل کرد جانبداری کرده اند.

اما استيون چو وزير انرژی آمريکا هشدار داده است که ترقی قيمت نفت می تواند اقتصاد هم اکنون بی رونق جهان را زير فشاری شديد ببرد.

علی ال نعميمی وزير نفت عربستان سعودی روز شنبه گفت اعضای اوپک می توانند از طريق اجرای دقيق سهميه های جاری که توليد روزانه را چهار ميليون و دويست هزار بشکه پائين می برد بهتر عمل کنند.

اما شکيب خليل وزير نفت الجزاير و رئيس سابق اوپک ميگويد اين کارتل بايد همزمان با کاهش سهميه های توليد، اين سهميه ها را نيز به دقت مراعات کند.

کشورهای اوپک اتفاق نظر دارند که برای بالا رفتن تقاضای نفت در شرايطی که اقتصاد جهانی راکد است شانسی وجود ندارد. تحليلگران حتی ميگويند انتظار ميرود تقاضا برای نفت در سال جاری به ميزان يک ميليون بشکه در روز کاهش يابد.

XS
SM
MD
LG