لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۱

رهبر اپوزيسيون پاکستان بی اعتنا به حکم حبس خانگی از مردم خواست در راه پيمائی پايتخت به او ملحق شوند


در پاکستان، نواز شريف رهبر اپوزيسيون ميگويد به دستور حبس خانگی اش در لاهور، که هزاران نفر از معترضين ضد دولت در آنجا به خيابانها ريخته اند، بی اعتنائی کرده ست.

حاميان آقای شريف امروز، يکشنبه، در خيابانهای مرکزی لاهور جمع شدند و با تکان دادن پرچم و پرتاب سنگ به نيروهای امنيتی، شديد ترين برخوردها را دريک روياروئی پنج روزه ميان پليس و معترضين به دولت ترتيب دادند.

پليس برای متفرق ساختن معترضين از گاز اشک آور و خودروهای زرهی استفاده کرد اما فعالان بی اعتنا باقی مانده اند.

آقای شريف از آنان خواسته است برای درخواست ابقای قضاتی از ديوانعالی که در دوران رياست جمهوری پرويز مشرف عزل شدند، در يک راه پيمائی طولانی به سوی اسلام آباد، پايتخت کشور، به وی ملحق شوند.

مقامات اپوزيسيون قبلا گفته بودند پليس حبس خانگی سه روزه ای را در مورد وی و برادرش وضع کرده است. آقای شريف اين اقدام را غير قانونی خواند و با کاروانی از اتوموبيل ها خانه اش را ترک کرد.

آقای شريف در واکنش به تصميم ديوانعالی که وی و برادرش شهباز را از مشاغل دولتی منع ميکند به جنبش وکلای دادگستری خواستار استقلال قوه قضائيه پيوست.

ابقای قضات می تواند به بازشدن پرونده های فساد عليه آصف زرداری رئيس جمهوری و به خطر افتادن صلاحيت او برای اداره کشور منجر شود.

پليس جاده های اصلی منتهی به پايتخت را بسته است و ارتش ميگويد سربازان به حالت آماده باش درآمده اند.

دولت روز شنبه در تلاش برای مقابله با بحران گفته بود حکم ديوانعالی را بررسی ميکند اما حزب آقای شريف اين پيشنهاد را رد کرده است.

بحران اين نگرانی را در واشنگتن بوجود آورده است که نبرد قدرت در پاکستان می تواند آن کشور را از مبارزه با ستيزه گران در امتداد مرز افغانستان منحرف سازد.

XS
SM
MD
LG