لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۷

پرزیدنت اوباما: بین آمریکا و اروپا شکافی وجود ندارد


پرزیدنت باراک اوباما شکاف بین ایالات متحده و اروپا در مورد چگونگی مقابله با بحران جهانی را تکذیب کرده است.

آقای اوباما این موضوع را روز شنبه در کاخ سفید و در پاسخ به گزارش هایی عنوان کرد که گفته می شود ایالات متحده بر انگیره های مالی بیشتر تاکید داشته است، در حالی که اروپاییان می خواهند به بهبود مقررات مالی و بانکی ارجحیت داده شود.

رییس جمهوری آمریکا این مقوله را یک « بحث من در آوردی» نامید و گفت در کنفرانس رهبران کشورهای گروه بیست، که قرار است ماه آینده تشکیل شود، مجموعه ای از گزینه ها بررسی خواهد شد.

او همچنین بار دیگر به چین اطمینان داد که سرمایه گذاری های آن کشور در اوراق بهادار آمریکا امن و سالم است. روز جمعه نخست وزیر چین نسبت به ایمنی سرمایه های چین در آمریکا ابزار نگرانی کرده بود.

پیشتر، رهبران اقتصادی از غنی ترین کشورهای جهان با نیاز به افزایش سرمایه صندوق بین المللی پول برای کمک به کشورهایی که در اثر رکود جهانی صدمه دیده اند، موافقت کرده اند.

وزیران دارایی کشورهای عضو گروه بیست، که در ناحیه ای در نزدیکی لندن به گفت و گو نشستند، روز شنبه در بیانیه ای گفتند منابع آی ام اف، که میلیارد ها دلار به کشورهای گرفتار وام داده است، باید توسعه داده شود.

وزیران گفتند لازم است از بانک توسعه آسیا نیز حمایت شود. بیانیه می گوید گروه بیست به کمک به کشورهای در حال رشد پای بند است.

تیموثی گایتنر، وزیر خزانه داری آمریکا پس از جلسه روز شنبه گفت سطح بالای تعهدی که اعضا نشان دادند، کمک خواهد کرد اقتصاد سریعتر بهبود پیدا کند.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز شنبه در پی دیداری با نخست وزیر بریتانیا در لندن گفت او به رسیدن به توافق با ایالات متحده و اقتصادهای در حال رشد خوش بین است.

رهبران آمریکا و اروپا در این موضوع که آیا برای تحریک اقتصاد نیاز است دولت پول بیشتری خرج کند، یا وضع مقررات سخت تر بر بازارهای مالی فوریت بیشتر دارد، هم عقیده نیستند.

در روز جمعه، رابرت زولیک رییس بانک جهانی هشدار داد که طرح تحریک اقتصاد بدون کوشش برای تثبیت بخش بانکداری فقط به معنای « بالا رفتن قند» اقتصاد جهانی خواهد بود و منافع دراز مدتی نخواهد داشت.

زولیک ۲۰۰۹ را سالی « خطرناک» برای اقتصاد توصیف کرد و رهبران اقتصادی کشورهای صنعتی و در حال رشد را به انجام اقداماتی قاطع و کار ساز فرا خواند .

XS
SM
MD
LG