لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۰

گزارش: کنگره ملی چين يک بسته حمايت مالی ٥٨٦ ميليارد دلاری را تصويب کرد


ون جيا بائو نخست وزير چينکنگره ملی چين بسته نجات مالی عظيمی را به منظور مقابله با بحران مالی جهان و افزايش رشد اقتصادی آن کشور تصويب کرد.

***

کنگره ملی چين روز چهارشنبه بسته حمايت مالی معادل ٥٨٦ ميليارد دلار را تصويب کرد به اين اميد که ، اين سومين کشور بزرگ اقتصادی جهان نه تنها بتواند با رکود اقتصادی جهانی مقابله کند بلکه رشد اقتصادی خود را، به ٨ درصد برساند.

اين بسته حمايتی بزرگ، شهروندان چين را که ، معمولا ٢٠ در صد درآمد خود را پس انداز می کنند به صرف بيشتر در آمد و در نتيجه جريان يافتن پول در جامعه تشويق می کند.

تصويب بسته نجات مالی در کنگره ملی چين تحت تدابير امنيتی شديد ، پشت درهای بسته ، و با حضور هو جين تائو رييس جمهوری آن کشور و حدود سه هزار نماينده صورت گرفت.

نمايندگان کنگره ملی چين معمولا تصميم های رهبری حزب کمونيست آن کشور را که در پشت درهای بسته اتخاذ می شود تصويب می کنند و همانگونه که انتظار می رفت اين بسته حمايت مالی نيز با اکثريت قابل توجهی تصويب شد.

پس از تصويب بسته حمايت مالی ، ون جيا بائو نخست وزير چين در يک کنفرانس مطبوعاتی شرکت جست.

نخست وزير چين با اشاره به برنامه نجات مالی دولت پرزيدنت اوباما از واشنگتن خواست با برقراری يک مشی اقتصادی معتبر، ايمنی سرمايه گذاری عظيم چين در خزانه داری ايالات متحده را تضمين کند. وی گفت «ما نگران ايمنی دارايی چين هستيم. من از ايالات متحده درخواست می کنم ايمنی سرمايه گذاری چين در آن کشور را تضمين کند. »

هيلاری کلينتون وزير امور خارجه ايالات متحده در سفر اخير خود به چين/ به پکن اطمينان داده بود که ذخيره ارزی آن کشور در ايالات متحده در بازار های معتبر سرمايه گذاری شده است.

بر اساس برآورد کارشناسان اقتصادی، نيمی از دو تريليون دلار ذخيره ارزی چين در خزانه داری ايالات متحده و ساير سازمان های وابسته به دولت آمريکا سرمايه گذاری شده است.

در کنفرانس مطبوعاتی، نخست وزير چين در پاسخ به پرسشی در مورد تبت از مشی دولت خود در آن سرزمين دامنه هيماليا دفاع کرد و گفت «واقعيت اين است که صلح و ثبات و پيشرفت تبت ثابت می کند مشی ما درست بوده است.»

در هفته های اخير، پکن به منظور جلوگيری از تکرار تظاهراتی چون تظاهرات سال گذشته نيرو های پليس و شبه نظامی را به تبت اعزام کرده است.

تظاهرات ضد چين که سال گذشته در تبت برگزارشد و با سرکوبی نيرو های چينی مواجه گشت بزرگترين تظاهرات مردم تبت در چند دهه اخير بوده است.

چين ادعا می کند تبت به آن کشور تعلق دارد ولی بسياری در تبت از زندگی تحت حکومت چين خشنود نيستند و می گويند از استقلال و آزادی مذهبی محروم شده اند.

XS
SM
MD
LG