لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۸

مربی آمريکائی ميگويد ايران و آمريکا می توانند برای بهبود مناسبات از فرهنگ کشتی درس بگيرند


* پيغام اوباما به خامنه ای ممکن است برای آنچه که نميگويد قابل توجه باشد

لس آنجلس تايمز زيرعنوان"خواست تماسی سری با ايران" می نويسد پرزيدنت اوباما و دستيارانش در تدارک فرستادن پيغامی محرمانه برای آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد در ايران هستند که او را به گشودن باب تماسی سری و دور از انظار برای انجام مذاکراتی مستقيم ميان آمريکا و ايران دعوت ميکند.

لس آنجلس تايمز می نويسد اين ممکن است ماجراهائی مرموزرا مجسم کند، اما بسياری از ديپلماسی های حساس از اين طريق انجام گرفته است. تماس های سری راه گشای مناسبات آمريکا و چين در ۱۹۷۲، قرارداد صلح اسرائيل و فلسطينيان در سال ۱۹۹۳، و غلبه بر موانع و مشکلات و پيروزيهای عمده ديگر بوده است.

لس آنجلس تايمز با اين يادآوری که دولت اوباما هنوز تصميمی قطعی نگرفته است که پيغام به چه صورتی فرستاده شود می نويسد پيغام ممکن است کتبی و به صورت نامه ای خصوصی از اوباما برای خامنه ای، و يا شفاهی از طريق تماس ميان يک ديپلمات با ديپلماتی ديگرفرستاده شود.

لس آنجلس تايمز می نويسد پيغام ممکن است برای آنچه که نمی گويد قابل توجه باشد. ممکن است حتی به تسليحات اتمی هم اشاره ای نکند که حساس ترين مسئله مورد اختلاف دو کشور است. هدف اوباما فعلا آغاز مذاکرات است نه تشريح و تعريف مسائل.

* مربی و کشتی گيران آمريکائی رفتار دوستانه حريفان و ميزبانان ايرانی را ستودند

واشنگتن پست زير عنوان"مربی ميگويد آمريکا و ايران می توانند از کشتی درس بگيرند" در گزارشی از تهران که اخيرا صحنه برگزاری مسابقات کشتی جام تختی بود می نويسد کشتی گيران آمريکائی در اکثر مسابقات به حريفان ايرانی باختند اما اميدوارند مناسبات دوستانه ای که با ميزبانانشان داشتند به بهبود مناسبات واشنگتن و تهران کمک کند.

واشنگتن پست با اشاره به ابراز آمادگی پرزيدنت اوباما برای مذاکرات مستقيم با ايران در صورتيکه جمهوری اسلامی مشت های گره کرده را بازکند، و اين يادآوری که وی روز پنجشنبه تمديدی متداول در تحريم های اقتصادی عليه ايران را اعلام کرد، اظهارات زکی جونز مربی تيم آمريکائی را نقل ميکند که در پايان رقابت کشتی گيران آمريکائی و ايرانی گفت عملکرد ما مسلما به گونه ای نبود که بايد می بود. ما اشتباهاتی مهم کرديم.

واشنگتن پست می نويسد جونز و ديگر اعضای تيم، از ورزشکاران ايرانی، که چهره غالب در رقابت ها بودند، برای مورد استقبال قرار گرفتن در کشوری که جرج بوش رئيس جمهوری پيشين آمريکا آن را بخشی از يک محور شرارت ناميده بود، قدردانی کردند.

واشنگتن پست با اين يادآوری که در ايران کماکان در سخنرانی های سياسی از آمريکا به عنوان شيطان بزرگ و عامل استکبار جهانی ياد ميشود اظهارات مربی تيم کشتی آمريکا را نقل ميکند که گفته است ما اميدواريم کشورهايمان بتوانند از فرهنگ کشتی درس بگيرند. کشتی ما را بهم نزديک تر کرد.

* ايران با خواست کاهش توليد نفت به جلسه اوپک میرود

گلف نيوز روزنامه انگليسی زبان امارات متحده عربی زير عنوان"وزيرنفت ايران ميگويد بازار پر از نفت است" می نويسد وزير نفت ايران ميگويد اوپک بايد در جلسه اين هفته خود توليد نفت را کاهش دهد.

گلف نيوز می نويسد غلامحسين نوذری به خبرنگاران گفت بازار مملو از نفت است.

گلف نيوز می نويسد وی اين نظر را پيش از جلسه روز يکشنبه وزيران سازمان دوازده کشوری صادرکنندگان نفت ارائه داد.

گلف نيوز می نويسد ديگر اعضای بانفوذ اوپک نيز ميگويند اين گروه بايد توليد را کاهش دهد.


گلف نيوز می نويسد چگونگی انجام اين خواست هنوز روشن نيست. يک راه، پائين بردن سهميه های توليد است. راه ديگر درخواست متوقف ساختن توليد اضافی توسط کشورهائی است که بيشتر از سهميه هايشان نفت توليد ميکنند. اين راه احتمالا بر اقتصاد متلاطم جهان اثری کمتر بجا ميگذارد.

XS
SM
MD
LG