لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۱

گزارش سیاسی: سفر کلینتون به مکزیک برای مذاکره پیرامون خشونت های مرتبط با مواد مخدر


دیوید گولاست، خبرنگار صدای آمریکا، وزارت امور خارجه

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در اواخر ماه جاری به مکزیک سفر خواهد کرد. هدف این سفر، تاکید بر حمایت ایالات متحده از دولت فیلیپ کالدرون، رییس جمهوری مکزیک، در تلاش برای مبارزه با باندهای قاچاق مواد مخدر است.

کلینتون بر آن است تا در سفر ۲ روزه خود که در ۲۵ مارس صورت می گیرد، از دو شهر نیومکزیکو و مانتری دیدن کند.

در مکزیک، از سال گذشته تا کنون، خشونت های مرتبط با مواد مخدر بیش از ۷ هزار قربانی بر جای گذاشته است.

با این وجود دولت اوباما همواره بر حمایت خود از دولت کالدرون و توانایی وی در کنترل اراضی این کشور تاکید می کند و سفر اتباع آمریکا به این همسایه جنوبی را هنوز به نسبت امن می داند.

وزارت امور خارجه اعلام کرده است که روز جمعه، کلینتون به دعوت پاتریشیا اسپینوسا، همتای مکزیکی خود، به منظور مذاکره پیرامون مسائلی چون اقتصاد جهانی و ابتکار «مریدا» به این کشور سفر خواهد کرد.

بنا به ابتکار «مریدا»، ایالات متحده با ارسال کمک و نیروی متخصص، در مبارزه با شبکه های قاچاق مواد مخدر با دولت مکزیک همکاری می کند.

خشونت های مرتبط با باندهای مواد مخدر که شهرهای مرزی مکزیک را فرا گرفته است و هشدار وزارت امور خارجه پیرامون وضعیت جاری، منجر به بالا رفتن نگرانی میان گردشگران آمریکایی شده است.

گوردن داگوید، سخنگوی معاون وزارت امور خارجه اعلام کرد که ایالات متحده به توانایی دولت کالدرون در حل این مساله ایمان دارد و خشونت های اخیر را به نوعی بازتاب پیروزی این دولت در مبارزه با باندهای مواد مخدر خواند.

داگوید در این باره اظهار داشت: «باندهای مافیا همه چیز را به شیوه خود می خواهند و پرزیدنت کالدرون از پذیرفتن خواسته آنها سرباز زد و وارد عمل شد و این باندها در پاسخ دست به خشونت می زنند. بعضی از این خشونت ها در میان خود شبکه های مافیایی جریان دارد و برخی دیگر علیه پلیس و مقامات قضایی صورت می گیرد. با این وجود در حالیکه نگران وضعیت موجود هستیم، به دولت مکزیک برای این مبارزه تبریک می گوییم.»

بنا به گفته داگوید، حضور کلینتون در مانتری، یکی از بزرگترین شهرهای صنعتی مکزیک در مرز آمریکا نشان می دهد که دولت اوباما این شهر را امن می داند.

همزمان با تعطیلات بهاری دانشجویان، وزارت امور خارجه به گردشگرانی که قصد بازدید از مکزیک را دارند، هشدار داد.

در این هشدار از گردشگران خواسته شده است که فقط در مناطق شناخته شده گردشگری اقامت کنند و از حضور در مناطقی که در آنها روسپیگری و فروش مواد مخدر در جریان است، خودداری کنند.

وزرات امور خارجه در گزارش سالانه خود پیرامون قاچاق بین المللی مواد مخدر اعلام کرد مکزیک گذرگاه اصلی ورود کوکایین به آمریکاست و همچنین منبع اصلی سایر مواد مخدر از جمله هروئین و متامفتامین است.

کنگره ایالات متحده با پرداخت ۳۰۰ میلیون دلار کمک نقدی به ابتکار «مریدا» برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر موافقت کرده است.

این رقم ۱۵۰ میلیون دلار کمتر از رقم درخواست شده توسط دولت بوش است. با این حال داگوید اعلام کرد که این رقم برای دستیابی به اهداف این طرح کفایت می کند و دولت جدید آماده است تا برای پیشبرد این طرح همکاری کند.

XS
SM
MD
LG