لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۱

گزارش: ستایش دبیر کل سازمان ملل از قدرت درک و بصیرت باراک اوباما


بان گی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد در جمع خبرنگاران در نیویورک گفت که در ملاقات اخیر خود با رئیس جمهوری آمریکا به موارد مشترک قابل ملاحظه ای بویژه در مسئله تغییرات آب و هوائی دست یافته است. دبیر کل سازمان ملل متحد روز سه شنبه دهم ماه جاری میلادی برای نخستین بار با رئیس جمهوری آمریکا در دفتر کار وی در کاخ سفید ملاقات کرده بود. بان گی مون چند روز پس از این ملاقات در یک کنفرانس مطبوعاتی در نیویورک به خبرنگاران گفت که آقای اوباما را رهبری برخوردار از بصیرت یافته است.

وی گفت من اطمینان دارم که پرزیدنت اُباما همین دید و آرمانی را که با اقدامات مهم خود به آمریکا آورده است به صحنه بین المللی نیز خواهد آورد. ما در باره مسائل گوناگونی با یکدیگر گفتگو کردیم.

از جمله مسائلی که مورد گفتگوی رئیس جمهوری آمریکا و دبیر کل سازمان ملل متحد قرار گرفت، افغانستان و کره شمالی بود. آنان در باره تغییرات آب و هوائی نیز با یکدیگر صحبت کرده بودند.

با این همه، دبیر کل سازمان ملل متحد در یک جلسه خصوصی با قانون گذاران آمریکائی از چگونگی پرداخت سهمیه آمریکا به سازمان ملل متحد انتقاد کرده بود.

آمریکا ۲۲ در صد از بودجه سازمان ملل متحد را تاًمین میکند اما در سال های اخیر قانون گذاران آمریکائی از چگونگی اداره سازمان ملل متحد مانند رسوائی نفت برای غذا در زمان صدام حسین انتقاد کرده بودند و پرداخت بخشی از سهم آمریکا را به سازمان ملل متحد در قبال اصلاحات آن سازمان دانسته بودند.

روز پنجشنبه بان گی مون در یک کنفرانس مطبوعاتی به گفتگوی خود با رئیس جمهوری آمریکا در باره افغانستان نیز اشاره کرد و گفت به گمان من، تقویت قدرت نظامی در افغانستان میتواند مفید و مؤثر باشد. در همین حال من بر تقویت سیاسی نیز بهمراه تقویت نظامی در افغانستان تاًکید کرده ام. تقویت سیاسی میتواند توسط آقای کرزای و دولت وی در نزدیکی با سایر رهبران – چه در دولت و چه در گروه مخالف – و همچنین با جامعه بین المللی برای کمک به دولت افغانستان صورت بگیرد.

بان گی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در آنچه به کره شمالی مربوط میشود، نیز مطالبی ایراد کرد و اقدامات اخیر دولت کره شمالی برای پرتاب یک ماهواره یا موشک های دور برد، ثبات و صلح را در منطقه مورد تهدید قرار میدهد و گفت که من امیدوارم آنان از قطعنامه مربوطه شورای امنیت تبعیت کرده و به گفتگوهای خود با گروه شش باز گردند.

علاوه بر آن، دبیر کل سازمان ملل متحد از این که ایالات متحده آمریکا در جهت نزدیک شدن به سوریه و گفتگو برای بهبود روابط با آن کشور گام برداشته است نیز ابراز خشنودی کرد و گفت اکنون ما میتوانیم این انتظار را داشته باشیم که سوریه قادر است نقشی سازنده در منطقه داشته باشد.


XS
SM
MD
LG