لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۶

گزارش: ناسا پرواز سفیه فضایی دیسکاوری را به تاخیر انداخت


سازمان ملی هوا و فضا نوردی ایالات متحده (ناسا) چند ساعت پیش از سوار شدن فضانوردان سفینه دیسکاوری و پرواز آن به سوی ایستگاه بین المللی فضایی سفر آن را دگر باره به تاخیر انداخت.

مقامات ناسا دلیل تاخیر در پرتاب سفینه را نشت گاز هیدرژن اعلام کردند: «نشت هیدرژن در خارج از سفینه صورت گرفته و گرچه سفینه در خطر نبوده است ولی باید نشت گاز تحت کنترل قرار می گرفت. امیدواریم در طول دو روز آینده مشکل را حل کرده و سفینه را به فضا پرتاب کنیم.»

تاخیر در پرواز سفینه دیسکاوری سفر دو هفته ای آن به ایستگاه فضایی بین المللی را کوتاه و شمار راه پیمایی برنامه ریزی شده فضانوردان را کمتر خواهد کرد زیرا از ان جا که سفینه روسی سایوز قرار است خدمه جدید ایستگاه فضایی را در ۲۶ مارس، ۶ فروردین به ایستگاه بین المللی فضایی منتقل کند سفینه دیسکاوی باید ایستگاه فضایی را پیش از آن تاریخ ترک کرده باشد. اگر سفینه دیسکاوری تا روز سه شنبه به فضا پرتاب نشود سفر آن تا ماه آوریل به تاخیر خواهد افتاد.

سفینه دیسکاوری قرار بود در اواسط ماه فوریه عازم فضا شود ولی نگرانی از نحوه کار دریچه های گاز هیدرژن آن سفر سفینه را به تاخیر انداخت.

این سفینه دو بال متشکل از سلول های خورشیدی برای تولید الکتریسیته و یک رادیاتور را که وزن آن ها به ۱۴ تن می رسد به ایستگاه فضایی حمل خواهد کرد.XS
SM
MD
LG