لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۵

گزارش: تمدید تحریم ایران و چالش های پیش رو


پرزیدنت باراک اوباما مجموعه ای از تحریم های ایالات متحده آمریکا را که از سال ۱۹۹۵ بر ایران تحمیل شده برای یک سال دیگر تمدید کرد. رییس جمهوری آمریکا در پیامی به کنگره ایالات متحده آمریکا در توضیح این تصمیم می گوید تهران کماکان تهدیدی غیرمتعارف و فوق العاده را متوجه امنیت ملی، سیاست خارجی، و اقتصاد آمریکا می کند.

تمدید تحریم های مصوب کنگره از سوی پرزیدنت اوباما با تلاش هایی در مجلس نمایندگان آمریکا برای تشدید تحریم ها علیه ایران همزمان شده است. دموکرات ها معتقدند تشدید تحریم می تواند بخشی از یک استراتژی فراگیر شامل گفتگوی مستقیم با ایران باشد.این نخستین تصمیم اجرایی پرزیدنت اوباما در برابر ایران است.

در صورتی که پرزیدنت اوباما دست به اقدامی نمی زد تحریم های ایران تا دو روز دیگر، پانزدهم مارس، منقضی می شد.

این تحریم ها بر مبنای ادعای دست داشتن ایران در تروریسم و تلاش برای دستیابی به جنگ افزار کشتار جمعی به اجرا گذاشته می شود.

تحریم های تمدید شده تنها بخشی از مجموعه تحریم هایی است که کنگره آمریکا علیه ایران وضع کرده است. روسای جمهور آمریکا از زمان تصویب این تحریم ها موسوم به قانون تحریم ایران و لیبی یا ایلسا تا امروز با استفاده از اختیاراتی که کنگره در نظر گرفته تمامی تحریم ها را اعمال نکرده اند.

پانزدهم مارس ۱۹۹۵ بیل کلینتون، رییس جمهور وقت آمریکا، طی حکمی وضعیت ملی اضطراری در برابر ایران اعلام کرد. ششم ماه مه ۱۹۹۵ تحریم های فراگیر علیه ایران به دستور رییس جمهور وقت به اجرا گذاشته شد و ۱۹ اوت ۱۹۹۷ بیل کلینتون تحریم های قبلی را تحکیم کرد. جرج بوش، رییس جمهوری پیشین آمریکا، برای ادامه اجرای این تحریم ها هر سال آنها را طی فرمانی تمدید می کرد.

پرزیدنت اوباما در پیام کتبی اش به کنگره که تاریخ یازدهم مارس بر آن نقش بسته می نویسد: «اقدامات و سیاست های حکومت ایران در تضاد با منافع آمریکا در منطقه قرار دارد و کماکان تهدیدی غیرمتعارف و فوق العاده را متوجه امنیت ملی، سیاست خارجی، و اقتصاد آمریکا می کند. از این رو تصمیم گرفتم وضعیت ملی اضطراری اعلام شده در برابر ایران به قوت خود باقی بماند.»

رییس جمهور در دوران سناتوری اش با همکاری سناتور جمهوریخواه سم براونبک لایحه ای برای تشدید تحریم ایران به سنا ارائه کرده بود که مورد موافقت کل سنا قرار نگرفت.

پروفسور اورده کیتری، استاد حقوق دانشگاه آریزونا، دیروز در نشستی در کمیته امور مالی مجلس نمایندگان که به بررسی لایحه جدید تحریم های ایران اختصاص داشت، با اشاره به لایحه ای کاملا مشابه لایحه کنونی که توسط پرزیدنت اوباما در دوران سناتوری اش در سال دو هزار و هفت در سنا ارائه شد گفت رییس جمهور در سخنرانی اش در سنا درباره این لایحه گفته بود: «بر ما است راهی را برای فشار بر ایران بدون نیاز به جنگ بیابیم و به اجرا بگذاریم که نگرانی های عمیق ما نسبت به رفتار جمهوری اسلامی را به نمایش بگذارد و ما را در اعمال رهبری در این مساله یاری دهد؛ و تصویب این لایحه یکی از این راههاست.»

تمدید این تحریم ها کماکان شرکت های آمریکایی را از سرمایه گذاری در توسعه صنایع نفت ایران، مبادلات تجاری، و صادرات و واردات کالا با تهران، منع می کند.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران، امروز در مراسم افتتاح فاز نه و ده حوزه گاز پارس جنوبی در عسلویه در بوشهر تحریم های بین المللی علیه ایران را خیال بچه گانه توصیف کرد و گفت برخی خیال کرده اند می توانند با اینگونه حرکات جلوی ملت ایران را بگیرند.

بنا به گزارش ها توسعه فاز یازده پارس جنوبی پس از پنج سال کماکان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

احمدی نژاد امروز گفت متاسفانه برخی کشورها بر خلاف قراردادهایشان عمل کردند و تجهیزات در اختیار ایران قرار ندادند.

گزارش ها از ایران همچنین حاکی است جمهوری اسلامی برای راه اندازی پروژه های معوقه در بخش انرژی در سال جاری به بیست و چهار میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد. سقوط بهای نفت باعث شده بودجه وزارت نفت ایران به یک سوم تقلیل پیدا کند.

جیسون آیزکسون، مدیر امور بین الملل کمیته آمریکاییان یهودی، یکی از کارشناسان دعوت شده به نشست بررسی لایحه جدید تحریم ایران، به قانونگزاران گفت فروش نفت و گاز هشتاد درصد درآمد ایران حاصل از صادرات و حدود نیمی از بودجه دولت را تشکیل می دهد. آیزاکسون تاکید کرد رژیم برای توسعه صنایع انرژی و تامین نیازهای داخلی اش به بنزین به سرمایه گذاری خارجی وابسته است و در واقع سرمایه گذاری شرکت های خارجی است که اقتصاد ایران را سرپا نگه داشته است.

آیزاکسون به اعضای کمیته امور مالی مجلس نمایندگان گفت تنها تشدید تحریم ها مانع از این می شود که رهبران ایران تصمیم واشنگتن به گفتگوی مستقیم را نشانه ای از ضعف تعبیر کنند و انگیزه بیشتری برای پیشقدم شدن در مذاکرات داشته باشند.

توسعه فاز نه و ده حوزه گاز پارس جنوبی با همکاری شرکت مهندسی پیمانکاری ال جی کره جنوبی انجام گرفته است که قرارداد آن سال دو هزار و دو به امضا رسید. از سال دو هزار و هفت به این سو در پی شدت گرفتن تحریم های آمریکا و شورای امنیت شرکت های نفتی اروپایی با توجه به خطرات سرمایه گذاری در ایران از امضای قراردادهای جدید سرباز می زنند اما، جای خالی آنها را شرکت های آسیایی از چین پر کرده اند. کنگره و دولت اوباما تلاش می کنند پکن را در این باره تحت فشار بگذارند.

پکن دیروز نسبت به قطعنامه ای که کنگره آمریکا در محکومیت رفتار دولت کمونیستی چین با مساله تبت به تصویب رساند واکنش تندی نشان داد.

مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت قاطع قطعنامه ای را به مناسبت پنجاهمین سالگرد قیام ناموفق مردم تبت، که تبعید اجباری دالای لاما، رهبر تبتیان، توسط دولت چین را به دنبال داشت، به تصویب رساند. قطعنامه در ساعاتی به رای گذاشته شد که پکن با اتخاذ تدابیر شدید امنیتی قصد جلوگیری از انجام هر گونه تظاهرات اعتراضی را در تبت داشت. کنگره همچنین هفته آینده قطعنامه ای را به مناسبت سی امین سالگرد روابط آمریکا با تایوان به بحث و رای می گذارد. حمایت های واشنگتن از تبت و تایوان همواره موجب آزردگی خاطر چین شده و پکن بارها تصریح کرده هیچ گونه استقلال طلبی را تحمل نمی کند.

پرزیدنت اوباما همچنین دیروز طی نامه ای گروهی از مدیران و سفرای پیشنهادی دولت خود را برای کسب رای اعتماد به سنا معرفی کرد. از جمله چهره های شاخص در میان این افراد کریستوفر هیل، مدیرکل آسیای شرقی و اقیانوسیه وزارت خارجه و نماینده آمریکا در مذاکرات شش جانبه خلع سلاح هسته ای کره شمالی، است که به عنوان سفیر پیشنهادی آمریکا در عراق، معرفی شده است. همچنین کارل آیکنبری، سفیر پیشنهادی آمریکا در افغانستان؛ فیلیپ گوردون، مدیرکل پیشنهادی امور اروپا و آسیای میانه وزارت خارجه؛ استر بریمر، مدیرکل امور سازمان های بین المللی وزارت خارجه؛ و آلکساندر ورشباو، به عنوان مدیرکل پیشنهادی امور امنیت بین الملل وزارت دفاع، از جمله شخصیت مهم دیپلماتیک و دفاعی پیشنهادی پرزیدنت اوباما به سنای آمریکا هستند. تمام این افراد پیش از آغاز به کار باید از سنا رای اعتماد بگیرند.

XS
SM
MD
LG