لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۳

نیویورک تایمز: پنتاگون ایجاد راه های تدارکاتی به افغانستان از طریق ایران را بررسی می کند


روزنامه نیویورک تایمز گزارش می دهد برنامه ریزان نظامی آمریکا ایجاد خطوط تدارکاتی ناتو به افغانستان را که از ایران می گذرد بررسی می کنند.

تایمز می نویسد در نظر نیست از این خطوط احتمالی برای حمل مواد و تجهیزات آمریکایی استفاده شود، بلکه برای انتقال تدارکات متحدان ناتو که با تهران مناسبات دارند بکار خواهند رفت.

نیویورک تایمز به نقل از سخنگوی پنتاگون می گوید برنامه ریزان به « هرراهی را که عملا امکان پذیر باشد» نگاه می کنند، اما افزود آنها « بجای واقعیت سیاسی، به امکان پذیر بودن لجیستیکی آن توجه دارند.»

گزارش نیویورک تایمز، که بر نظریات افراد نزدیک به برنامه ریزی استوار است، می گوید آمریکا نمی خواهد در پشتیبانی از تقویت حضور نظامی خارجی در افغانستان، خود را فقط به یک گزینه محدود کند. برخی مقامات از آن بیم دارند ستیزه گران بر مسیر گذرگاه خیبر که از پاکستان می گذرد مسلط شوند یا روسیه از نفوذ خود برای بستن مسیرهای احتمالی از طریق آسیای مرکزی استفاده کند.

گزارش نیویورک تایمز حاکی است در حالی که برنامه ریزان آمریکا بیشتر مسیرهایی را که از کشورهای قفقاز و آسیای میانه می گذرد در نظر دارند، مسیر جدید به افغانستان از بندر چابهار در جنوب ایران را نیز بررسی می کنند.

XS
SM
MD
LG