لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۸

گزارش: بانوی اول آمریکا و تشویق زنان جهان به دفاع از حقوق انسانی خود


میشل اوباما، بانوی اول آمریکا روز چهارشنبه در وزارت امور خارجه حضور یافت تا در بزرگداشت روز بین المللی زن شرکت کند.

دولت آمریکا هر سال به زنانی که با شجاعت در حمایت از حقوق زنان مبارزه کرده اند جایزه ویژه ای اهدا میکند و این بار هشت زن با ملیت های مختلف به دریافت «جایزه شجاعت» وزارت امور خارجه نائل آمدند.

این نخستین باری بود که میشل اوباما در مقام بانوی اول و هیلاری کلینتون در مقام وزیر امور خارجه آمریکا در کنار یکدیگر در یک مراسم رسمی شرکت داشتند، در مراسمی به مناسبت روز بین المللی زن و اهدای جایزه به هشت زنی که از سراسر جهان برای شرکت در این مراسم و دریافت جایزه خود به واشنگتن آمده اند. در همین حال این سومین سالی است که وزیر امور خارجه آمریکا به زنانی که در راه احقاق حقوق زن مبارزه کرده اند جوایزی اهدا میکند.

در سال جاری میلادی، هشت زن از کشورهای افغانستان، گواتمالا، عراق، مالزی، نیجر، روسیه، ازبکستان و یمن دریافت کنندگان این جایزه شدند. یکی از این زنان نتوانسته بود در مراسم دریافت جایزه خود حضور یابد.

خانم اباما بانوی اول آمریکا شهامت این زنان مبارز را ستود و گفت زنانی را که ما در اینجا گرامی میداریم، زنانی که امروز در اینجا ایستاده اند، زنگی خود را برای مبارزه در راه حقوق خود، مادران، دختران، خواهران، و دوستانشان در معرض خطر قرار داده و جامعه بهتری را نه تنها برای خود بلکه برای پدرها، پسرها، برادران و و شوهرانشان بوجود آورده اند.

خانم اوباما در ادامه سخنان خود گفت زنانی را که ما امروز ارج می نهیم، تنها شرایط زندگی خود را تغییر نداده اند، آنان جهان را تغییر داده اند.

زنانی که به دریافت «جایزه شجاعت» نائل آمده اند، با صلاحدید توجه سفارت خانه های آمریکا در کشورهای جهان به خاطر تلاش هایشان در امور مختلف انتخاب شده اند.

اعطای این جوایز سه روز پس از آن صورت گرفت که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا طی بیانیه ای خواهان تساوی حقوق زنان شده بود.

میشل اوباما بانوی اول آمریکا گفت زنانی که جایزه شجاعت را دریافت داشته اند، به زنان دیگر این آموزش را میدهند که برای حقوق خود و همچنین اجرای عدالت برای همه بپا خیزند.

این مراسم پس از آن انجام گرفت که پرزیدنت اباما اعلام کرد یک شورای ویژه در کاخ سفید برای امور زنان و دختران تشکیل خواهد شد.

بانوی اول آمریکا گفت هدف از تشکیل این شورا آنست که دختران نو جوان هیچ محدودیتی برای دستیابی به آمال و آرزوهای خود نداشته و هیچ مانعی در راه پیروزی و موفقیت خود نداشته باشند.

خانم اوباما سپس گفت که وزیر امور خارجه نیز در جهت همین امر مهم، یک پست جدید در امور زنان در وزارت امور خارجه آمریکا ایجاد کرده است.

خانم اوباما همچنین در سخنان خود به مناسبت روز بین المللی زن گفت هنگامی که فعالان حقوق زن کتک میخورند، به زندان میروند و باز هم همچنان صدای خود را بلند میکنند، میتوانند الهام بخش دیگران شده و امید و آرزو را در آنان برانگیزانند.

XS
SM
MD
LG