لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۴

دعوت از ايران برای شرکت در کنفرانس بين المللی افغانستان


دعوت از ايران برای شرکت در کنفرانس بين المللی افغانستان
دعوت از ايران برای شرکت در کنفرانس بين المللی افغانستان

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمريکا پیشنهاد کرده است از ایران برای شرکت در یک کنفرانس بین المللی افغانستان در اواخر مارس، دعوت شود. خانم کلینتون این کنفرانس را رویدادی بزرگ و عام توصیف کرد که در آن کسانی که به ثبات افغانستان علاقه دارند می توانند جمع شوند و در باره کارهایی که باید برای برقراری امنیت و ثبات در کشور انجام شود، تصمیم بگیرند. خانم کلینتون گفت از ایران بعنوان همسایه افغانستان دعوت خواهد شد.

مقامات ایران گفته اند آنها این دعوت را بررسی می کنند. غلامحسین الهام سخنگوی دولت گفت افغانستان ارجحیتی بالا برای ایران است، و افزود: پیشرفت افغانستان پیشرفت ما، و ثبات آن، ثبات ما است."

ژنرال دیویو مک کی ارنان، فرمانده ارشد آمريکا در افغانستان، اخیرا ایران را به حمایت از شورش در افغانستان متهم کرد، با این حال گفت ایران ارتباط های فرهنگی واقتصادی مشروعی با همسایه اش دارد، و ابراز امیدواری کرد بتواند بخشی از راه حل باشد، نه بخشی از مشکل."

کلینتون وزیر امور خارجه یاد آور شد که ایرانیان در کوشش های اولیه ما در افغانستان مفید بودند، و تماس های تقریبا روزانه بین سفیر ما و سفیر ایران وجود داشت، واقعیتی که کمتر کسی از آن خبر دارد. ما گاهی مسیر مناسبات پیچیده ای را که وجود دارد کم می کنیم بنابراین، ما از ایرانی ها دعوت خواهیم کرد. قبول آن، موضوغی است که بخودشان بستگی دارد.

XS
SM
MD
LG