لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۵

رهبران عربستان و سوریه  قول دادند با یکدیگر متحد شوند


ملک عبداله پادشاه عربستان سعودی و بشار اسد رییس جمهوری سوریه عهده کرده اند رویکرد واحدی نسبت به سیاست های اعراب برگزینند.

ملک عبداله در کوشش برای تقویت همبستگی اعراب و ترمیم مناسبات که بدلیل روابط سوریه با ایران غیر عرب آسیب دیده است، روز چهارشنبه در ریاض میزبانی دیداری یک روزه بین رهبران سوریه و مصر و کویت را بر عهده گرفت.

در بیانیه مشترکی که در پایان گفت و گوها صادر شد گفته می شود چهار رهبر براین عقیده هستند که جلسه " آغازمرحله جدیدی در مناسبات، بر اساس کوشش برای خدمت به منافع اعراب از طریق همکاری را بشارت می دهد."

انتظار می رفت حسنی مبارک رییس جمهوری مصر حمایت سوریه از حماس را، که هدف هجوم اخیر اسراییل در نوار غزه بود، مطرح کند. قاهره تلاش کرده است در برقراری آتس بس میان حماس و جناح های رقیب فلسطینی، و بین آنها و اسراییل میانجیگری کند. برخی از مذاکره کنندگان بر این باورند که موضع سوریه چنین کوشش هایی را تضعیف می کند.

پس از آن که بشار اسد رییس جمهوری سوریه از رهبران سعودی و دیگر کشورهای عرب به دلیل خودداری از حمایت از حزب اله در جنگ سال ۲۰۰۶ با اسراییل انتقاد کرد، مناسبات بین اعراب تیره شد.

عربستان سعودی، همراه با ایالات متحده، اتحادیه اروپا و دیگران همچنین سعی کرده است سوریه را از ایران، حامی دیرینه آن، دور کنند.

وزیر امور خارجه عربستان سعودی اخیرا از اعراب دعوت کرد در برابر آنچه او آنرا " چالش ایران " نامید، متحد شوند.


XS
SM
MD
LG