لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۱

گزارش اقتصادی: نقش انرژی باد در آینده اقتصاد آمریکا


گرگ فلاکوس، خبرنگار صدای آمریکا، تگزاس

امروزه انرژی باد یکی از منابع عمده تولید انرژی قابل بازیافت است که برای تولید برق مورد استفاده قرار می گیرد.

این انرژی در دشت های بزرگ و بادخیز آمریکا در غرب تگزاس، در جنوب و داکوتا در شمال، بهره وری بسیاری دارند.

انرژی باد در آسیاب های بادی که برای پمپ آب از چشمه های زیرزمینی و آب انبارها مورد استفاده قرار می گیرند، در گذشته نیز نقش عمده ای در توسعه این مناطق بازی کرده اند.

امروز بار دیگر نقش انرژی در مرکز انرژی باد آمریکا در موزه ای در لوباک تگزاس روایت می شود.

روزگاری بود که آسیاب های بادی تقریبا در هر مزرعه و دشت کشاورزی در آمریکا مورد استفاده قرار می گرفت.

توسعه صنعت تولید برق و استفاده از پمپهای الکتریکی به دوره استفاده از آسسیاب های بادی پایان داد اما در مرکز انرژی باد، بازدیدکنندگان هنوز می توانند چند نمونه از آن ها را ببینند.

حدود ۹۰ آسیاب بادی با انواع و اندازه های مختلف در داخل بنای عظیم موزه لوباک در تگزاس حفظ و نگهداری شده اند.

کوی هریس، مدیر اجرایی موزه می گوید:« در این بخش از غرب تگزاس، استفاده از ماشین هایی که با انرژی باد کار می کنند عاقلانه به نظر می رسد و استفاده نکردن از انرژی باد چنین منطقه ای شرم آور است. می توان از بادخیز بودن این مناطق استفاده بهینه کرد.»

مرکز انرژی باد بیشتر برق مورد استفاده خود را از آسیاب های بادی که توربین های بادی به ارتفاع بیش از ۵۰ متر دارند، تولید می کند.

این توربین ها در روزهایی که وزش باد شدید است، بیش از مصرف مورد نیاز این مرکز برق تولید می کند که میزان اضافه آن به شرکت های برق محلی فروخته می شود.

کوی هریس می گوید با توجه به غیر قابل پیش بینی بودن میزان وزش باد، شهرها نمی توانند منحصرا به انرژی آن اکتفا کنند و کماکان باید از تاسیساتی که با زغال سنگ و یا مواد دیگر کار می کنند، استفاده نمایند.

گلن پاتون، مدیر مرکز توسعه انرژی باد آمریکا می گوید تولید برق با انرژی باد پتانسیل بسیاری دارد اما ساختارهای زیربنایی موجود، میزان تولید برق را محدود کرده اند. مشکل اصلی این است که سیستم های تولید برق کنونی در مناطق خاصی در سال های ۱۹۴۰، ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ ساخته شده و توان انرژی تولیدی توربین های بادی را ندارند.

اما مزارعی همچون کارخانه تولید پنبه درغرب تگزاس که از انرژی باد استفاده می کنند موفقیت آمیز بوده اند.

در ضمن تاسیسات حومه هیوستون و سن آنتونیو که مسافت چندانی با توربین های آسیاب های بادی ندارند، مزارع حاصلخیزی دارند.

طرح هایی در تگزاس و یا مناطق دیگر در دست بررسی هستند تا مزارعی که از انرژی باد استفاده می کنند را با شهرهای دور افتاده اما بادخیز مرتبط کنند.

تی بونه پیکینز، که ثروت خود را در صنایع نفت و گاز کسب کرده در صدد است تا در ساخت یک مزرعه بادی عظیم در تگزاس سرمایه گذاری کند.

وی بر این باور است می توان طی سال های آینده، بیش از ۲۰ درصد انرژی برق مورد استفاده در ایالات متحده را از انرژی باد فراهم کرد. هدف او این است که توربین های خود در غرب تگزاس را به تاسیاست برق مناطق شهری دالاس مرتبط کند.

اما حداقل بخشی از طرح او به دلیل کاهش قیمت نفت و گاز که استفاده از انرژی باد را مقرون به صرفه نمی نماید، به حاشیه رانده شده است.

پژوهشگران درصدد یافتن راه های موثری هستند تا بتوانند انرژی باد را برای مصرف آینده ذخیره کنند.

پاتون می گوید ابداعات فن آوری نوین می تواند انرژی باد را به عنوان یک منبع انرژی قابل بازیافت برای آینده آمریکا تضمین کند.

XS
SM
MD
LG