لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۲

گزارش هنری: دومین ساخته کارگردان فیلم سیصد رکورد فروش فیلم های آخرهفته آمریکا را شکست


فیلمی که برداشتی است از یک کتاب کارتونی به نام «واچمن» با سرازیر کردن بیش از ۵۵ میلیون دلار به گیشه سینماها در دو روز آخر هفته توانست در صدر فهرست فیلم های پرفروش سال ۲۰۰۹ قرار بگیرد و نام کارگردان آن « زک اسنایدر» را یکبار دیگر پس از موفقیتی که با ساختن فیلم ۳۰۰ در سال ۲۰۰۷ برای خود ایجاد کرد، بر سر زبان ها بیاندازد.

فیلم ۳۰۰ برداشت نویسنده و کارگردان از ماجرای نبرد ترموپیل بین ارتش ایران و یونان باستان است که به خاطر محتوایی از جهاتی دور از واقعیت و به نمایش گذاشتن ایرانیان به صورت افراد بی تمدن به شدت موجب رنجش و حتی خشم ایرانیان در داخل و خارج از ایران شد. تا جایی که جواد شمقدری، مشاور فرهنگی محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، آن را « یک جنگ فرهنگی علیه ایران و ایرانیان » خواند و یکی از روزنامه های فارسی زبان نیز فیلم ۳۰۰ را پرتره ای شرارت بار از ایرانیان خواند که « آن ها را مردمانی بی فرهنگ، بدون احساسات بشری و عواطف انسانی نشان می دهد که به جز حمله و کشت و کشتار مردم کشورهای دیگر کار بهتری ندارند.»

با این وجود فیلم ۳۰۰ توانست در یک آخرهفته به بیش از ۷۰ میلیون دلار فروش گیشه دست یابد و از لحاظ فروش دی وی دی نیز رکوردهای تازه ای به جا بگذارد.

دن فلدمن رییس امور پخش و اجرایی فیلم « واچمن» از استودیوی برادران وارنر نمی خواهد کم تر به فروش رفتن این فیلم را در مقایسه با ۳۰۰ دلیلی برای عدم موفقیت آن در هفته های آینده بداند. او می گوید این بی عدالتی است اگر کسی بخواهد فروش این دو فیلم را با یکدیگرمقایسه کند: « این دو فیلم کاملا با هم متفاوت هستند. فیلم واچمن به مدت ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه یک فیلم نسبتا بلند است که در واقع سالن سینما مجبور است سانس های نمایشی کم تری را به آن اختصاص دهد. اگر مثلا فیلم ساعت ۸ شب شروع شود، نمایش بعدی به ساعت دوازده شب می کشد و به خاطر همین است که ما فکر می کنیم با در نظر گرفتن این عوامل فروش فیلم کم نظیر بوده است. »

طرفداران داستان های کتاب کمیک « واچمن» نوشته آلن مور بریتانیایی و با نقاشی های دیو گیبونز، سال هاست که منتظر تبدیل آن به یک فیلم سینمایی بوده اند. این انتظار هنگامی بیشتر به طول انجامید که دو شرکت تهیه و پخش فیلم در هالیوود، برادران وارنر و فاکس قرن بیستم بر سر حقوق وامتیازات این فیلم با بودجه ۱۲۵ میلیون دلاری با یکدیگر وارد منازغه شدند. این دو استودیو بالاخره با یکدیگر کنار آمدند و قرار شد تا فیلم درماه مارس به روی پرده سینماهای آمریکا بیاید.

بسیاری از هواداران «واچمن» در آخرهفته گذشته به سینماهای مخصوص «آیمکس» هجوم آوردند تا قهرمانان خیالی این کمیک بوک زنده شده روی پرده سینما، دکتر منهتن و شرکای او را روی صحنه غول پیکر این سینماها تماشا کنند. گرگ فاستر رییس سینماهای آیمکس به خبرنگاران گفت که بلیت های تمام ۱۲۴ سینمای آیمکس در سراسر کشور پیش فروش شده و به این صورت فیلم واچمن پس از سلحشور تاریکی از سری فیلم های بتمن در سال ۲۰۰۸ پرفروش ترین فیلم در سینمای آیمکس نیز به شمار می آید.

فیلم واچمن از روی کتاب کمیکی که در دهه ۸۰ میلادی در میان خوانندگان این نوع کتاب ها غوغا به پا کرد و خیلی زود تبدیل به یک نمونه کلاسیک از کتاب های کمیک شد داستان گروهی از شخصیت های خیالی شنل پوش و ماسک زده است که با امکانات ماورای بشری گوناگون آماده مبارزه با پلیدی و افراد جنایتکار هستند.

یکی از شخصیت های این فیلم « جغد شب» است که دائم در آسمان ها به نظارت مشغول است تا مچ تبه کاران را بگیرد. کمدین شخصیت جنگنده دیگری است که دائما با ماسک های مختلف ظاهر می شود. آزیمندیاس با هوش ترین مرد جهان محسوب می شود و سیلک اسپکتر، یک زن زیبای قدبلند با کمترین لباس های پلاستیکی سیاهرنگ و چکمه های ساقه بلند که نقش آن را بازیگر سوئدی تبار مالین اکرمن بازی می کند و عملا با تبه کاران و جنایتکاران رویارو شده و آن ها را از پای درمی آورد. البته در صدر همه این شخصیت ها مغزمتفکری به نام « دکتر منهتن » نیز وجود دارد.

در این تاریخ تحریف شده متعلق به دنیای کتاب های کمیک، قهرمانان داستان در دهه ۸۰ میلادی آمریکا، جنگ ویتنام را به یک پیروزی « همگی از ویتنام خارج شوید» تبدیل می کنند.


XS
SM
MD
LG