لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۲

رییس جمهوری آمریکا: برای احیای اقتصاد به یک «عمل هماهنگ» نیاز است


پرزیدنت باراک اوباما می گوید یک «عمل هماهنگ» تنها راه برای به حرکت در آوردن اقتصاد بیمار جهانی است.

آقای اوباما این نظر را روز پنجشنبه در پی دیداری با تیموتی گایثنر وزیر خزانه داری، با خبرنگاران در میان گذاشت و گفت او گام هایی برای احیای اقتصاد آمریکا برداشته است و با رهبران جهان کار می کند. اما هشدار داد که اگر کشورهای دیگر به مقاومت ادامه دهند، کوشش های امریکا به جایی نخواهد رسید.

رییس جمهوری و وزیر خزانه داری همچنین می گویند آنها برای جلوگیری از تکرار بحران جاری، بر دوباره نویسی مقررات تمرکز دارند.

کوشش برای بیرون کشیدن اقتصاد جهانی از رکود در پیشاپیش کنفرانس رهبران قدرت های صنعتی عمده جهان در لندن در ماه آینده، به مشکل برخورد کرده است.

مقامات مالی آمریکا و اروپا در مورد نیاز به فراهم آوردن انگیزه های بیشتر برای کمک به احیای اقتصاد اختلاف نظر دارند. و یک مقام ارشد بریتانیایی شکایت کرد که هماهنگی با آمریکا به دلیل پر نشدن پست ها در وزارت خزانه داری دشوار بوده است.

با این حال، علی رغم برخی موانع اخیر، بریتانیا و ایالات متحده ممکن است به تهیه طرحی برای تقویت تجارت جهانی ادامه دهند.

وال استریت جورنال گزارش می دهد دو کشور در اجلاس گروه بیست گانه کشورهای صنعتی و در حال رشد در ۲ آوریل، جزییات یک طرح تجارتی را فاش خواهند کرد.

وال استریت جورنال می گوید این طرح به کشورها پیشنهاد می کند میلیاردها دلار برای کمک به گسترش تجارت جهانی کنار بگذارند.

کشورهای گروه از حدود نیمی از این پول برای تقویت صادرات خود استفاده خواهند کرد، در حالی که بقیه به عنوان اعتبارات صادراتی برای کشورهای فقیرتر جهان به کار خواهد رفت.

رکود جهانی بر کشورهایی که برای به حرکت درآوردن اقتصاد خود به صادرات متکی هستند، تاثیر گذاشته است.

چین، سومین اقتصاد بزرگ جهان، روز چهارشنبه گفت صادرات کشور در ماه فوریه نزدیک به ۲۶ درصد کاهش یافت. و آلمان، یکی از بزرگترین صادرکنندگان، گفت سفارش برای کالاهای تولیدی در مقایسه با ماه قبل، هشت درصد پایان آمد.

XS
SM
MD
LG