لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۸

احمدی نژاد: سقوط نظام سرمایه داری نزدیک است


رییس جمهوری اسلامی ایران غرب را مسوول بحران اقتصادی جهان دانسته است.

محمود احمدی نژاد روز چهارشنبه هنگام گشایش اجلاس سازمان همکاری اقتصادی - اکو - در تهران، به رهبران منطقه ای گفت سقوط سیستم کاپیتالیستی نزدیک است.

وی اظهار داشت توسعه تجارت در میان ۱۰ کشور عضو «اکو» و تاسیس یک بانک مشترک برای آن، به ایجاد وضعیت مالی سالمتری برای منطقه کمک خواهد کرد. رییس جمهوری ایران همچنین پیشنهاد کرد پول واحدی برای استفاده در میان اعضای سازمان همکاری اقتصادی به وجود آید.

رسانه های ایران گزارش می دهند نخست وزیر قزاقستان اعضای اکو را که به سازمان تجارت جهانی نیز تعلق دارند ترغیب کرد از عضویت خود برای بهبود همکاری در میان کشورها استفاده کنند. عبدالله گل رییس جمهوری ترکیه خواهان توسعه بخش های ترابری و انرژی شد. و آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان خواست در ساختن یک خط لوله گاز از ایران به هند، از طریق پاکستان، شتاب شود.

ایران و پاکستان سال پیش با کشیدن خط لوله، که ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار هزینه خواهد داشت، موافقت کردند، اما هند با استنتاد به نگرانی های امنیتی، نسبت به این طرح تردید داشته است.

گزارش رسانه های ایران حاکی است که منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران از طرح های کشیدن یک خط راه آهن به چین، که از قرقیزستان، تاجیکستان و افغانستان بگذرد، استقبال کرد.

در کنفرانس، حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان نیز سخن گفت و اظهار داشت تجارت مواد مخدر از توسعه کشور او جلوگیری می کند، و از اکو درخواست کرد به مبارزه با مشکل تریاک درافغانستان کمک کند.

پیشتر، در شامگاه سه شنبه، روسای جمهوری ایران، افغانستان و تاجیکستان جلسه سه جانبه ای ترتیب دادند و درباره علاقه خود به تقویت هممکاری بین کشورهایشان بحث کردند.

در کنفرانس تهران، افزون بر رهبرانی از ترکستان تا پاکستان، مقاماتی از عراق و سوریه، همراه با کای آیدی فرستاده سازمان ملل متحد به افغانستان نیز حضور دارند.

XS
SM
MD
LG