لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۵

پيشنهاد آمريکا به ايران ممکن است بزودی داده شود


* جنگ ميان احمدی نژاد و مجلس ادامه می يابد

لس آنجلس تايمز زيرعنوان"عيان شدن آسيب پذيری های رئيس جمهوری" با اشاره به رد شدن عناصری عمده از بودجه پيشنهادی آقای احمدی نژاد در مجلس شورا، شکست آيت الله محمد يزدی- متحد او- در کسب کرسی رياست بر مجلس خبرگان، و ورود مير حسين موسوی نخست وزير پيشين به صحنه مبارزات انتخابات رياست جمهوری می نويسد اين پس رفت ها گويای آسيب پذيری های متعدد محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری و دلگرمی رقبايش پيش از انتخابات ژوئن (خرداد) است، که می تواند قويا بر مناسبات کشور با غرب و جوسياسی در داخل اثر بگذارد.

لس آنجلس تايمز می نويسد طی دو روز گذشته قانون گذاران ضمن تصويب بخش هائی عمده از بودجه آقای احمدی نژاد، پيشنهاد هایش را برای قطع سوبسيد های سوخت و افزايش يارانه های نقدی- که می توانسب برای او رای کسب کند اما تورم را بيشتر ميکرد و قيمت مايحتاج عمومی را بالا می برد- رد کردند.

لس آنجلس تايمز می نويسد به پيش بينی کارشناسان آقای احمدی نژاد سعی خواهد کرد در هفته های آينده با پارلمان مقابله کند، و نظر احمد بخشايش تحليلگر سياسی را نقل ميکند که ميگويد جنگ ميان پارلمان و احمدی نژاد ادامه می يابد.

* تاکتيک اصلاح طلبان برای مقابله با تجديد انتخاب احمدی نژاد

وال استريت جرنال زير عنوان"رقابت درانتخابات رياست جمهوری ايران با ورود سومين کانديدای اصلاح طلب به صحنه داغ ميشود" با اشاره به خبر پيوستن مير حسين موسوی به محمد خاتمی و مهدی کروبی به عنوان کانديداهای اصلاح طلب می نويسد اصلاح طلبان ميگويند اين حرکت معرف تفرقه آنها نيست بلکه بخشی از استراتژی کسب هر چه بيشتر حمايت است.

وال استريت جرنال می نويسد انتظار ميرود دو نفر از اين سه کانديدا در آخرين دقايق کنار بروند و از کانديدای قوی تر حمايت کنند.

وال استريت جرنال در توجيه استراتژی اصلاح طلبان می نويسد آقای خاتمی می تواند روشنفکران، دانشجويان و ناراضيان را متقاعد کند. آقای کروبی می تواند آرای مناطق روستائی و توده را به دست بياورد، و آقای موسوی از حمايت قاطع محافظه کارانی ميانه رو برخوردار است، که ضمن راحت نبودن با اصلاح طلبان ديگر، از سياست های اقتصادی آقای احمدی نژاد به ستوه آمده اند.

* پيشنهاد آمريکا به ايران ممکن است در نامه اوباما به خامنه ای ارائه شود

بوستون گلوب زير عنوان"آمريکا ممکن است بزودی پيشنهادی به رهبر ايران بدهد" می نويسد دولت اوباما در جهت ارائه يک پيشنهاد عمده ديپلماتيک به ايران پيش از برگزاری انتخابات ژوئن (خرداد) رياست جمهوری است. اين پيشنهاد، به گفته دو ديپلمات ارشد اروپائی که در هفته های اخير با مقامات وزارت امورخارجه آمريکا و مامور تنظيم سياست جديد آمريکا در مورد ايران ملاقات کرده اند، می تواند به شکل نامه ای از سوی پرزيدنت اوباما برای آيت الله خامنه ای رهبر ارشد در ايران باشد.

بوستون گلوب می نويسد ديپلماتها که خواسته اند به سبب حساسيت موضوع معرفی نشوند، ميگويند هدف اين نامه انجام مذاکرات بر سر برنامه اتمی ايران و نقش ايران در کشورهای همسايه، عراق و افغانستان است.

بوستون گلوب می نويسد اين نخستين تماس رسمی ميان يک رئيس جمهوری آمريکا و رهبری ايران پس از اقدام واشنگتن در قطع مناسبات ديپلماتيک با تهران پس از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ خواهد بود.

XS
SM
MD
LG