لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۷

گزارش: کودکان ایرانی، سوء تغذیه و قیمت هایی که سر به فلک می زند


ساعت ۲۰و سی دقیقه را نشان می داد و صدای جمهوری اسلامی از لزوم مصرف «روی» برای کودکان ایرانی می گفت. راننده مسافرکش که متوجه تیز شدن گوش های زن جوان در صندلی عقب شده بود ، پیچ رادیو را چرخاند تا صدایش راحت تر شنیده شود. زن جوان که دختری سه چهار ساله در بغل داشت ، با شنیدن اطلاعات پزشکی رادیو ، بسته پفک را از دستان فرزندش دور کرد. گوینده رادیو ایران مصرف روی را عاملی مهم برای رشد مناسب کودکان دانست و مهمترین منبع تهیه آن را انواع ماهی ها.

این اظهارات در شرایطی بیان می شود که کارشناسان مسائل پزشکی بارها درباره کمبود روی در بدن کودکان ایرانی هشدار داده اند. به گزارش " شبکه خبر " سیمای جمهوری اسلامی ، چند تن از دانش پژوهان ایرانی با بررسی نمونه خون ۲۱۴كودك در بدو ورود به دبستان متوجه شدند، میزان ریزمغذی روی در خون تعداد زیادی از این كودكان كمتر از حد طبیعی است.

براساس این بررسی كه مشروح آن در نشریه پزشكی افق دانش درج شده ، میزان ریزمغذی روی در ۵۵درصد این كودكان كمتر از حد طبیعی است. در ادامه این گزارش تصریح شده است که ریزمغذی روی در رشد و تكامل كودكان نقش بسزایی دارد و كمبود این عنصر یكی از علل مهم كوتاه قدی در بین كودكان كشور است.

دانش پژوهان و رسانه های ایرانی درحالی از لزوم مصرف انواع آبزیان برای تامین روی در کودکان سخن می گویند که طی ماه های اخیر قیمت انواع ماهی و میگو در بازار ایران به شدت افزایش یافته است و بسیاری از شهروندان ایرانی توان خرید این اقلام را از کف داده اند. اگر اقدامات محمود احمدی نژاد در وارد کردن گوشت و مرغ یخ زده از کشورهایی نظیر برزیل تا حدودی سبب شده که طبقات کم درآمد جامعه توانایی خرید هر از گاهی این مواد خوراکی را بیابند اما حکایت بازار آبزیان از جنس دیگری است.

اخیرا قیمت ماهی در تهران افزایش چشمگیری داشته به گونه ای که در فروشگاه های زنجیره ای "رفاه" وابسته به شهرداری پایتخت ، هر بسته ٧۵۰گرمی ماهی های شیر یا شوریده به بهای هفت هزار و پانصد تومان به فروش می رسد. یعنی هرکیلو ماهی جنوب حدود ده هزار تومان.

در حالی که بسیاری از حقوق بگیران ایرانی از جمله معلمان و کارگران درماه حدود ۴۰۰هزار تومان دریافتی دارند ، قرار دادن چنین خوراکی هایی بر سر سفره هایشان به رویایی بیش نمی ماند.

کارشناسان مسائل اقتصادی در حالی میزان خط فقر درسال جاری برای یک خانواده 4 نفره تهرانی را ٧٨۰هزار تومان اعلام کرده بودند که به گفته حسین راغفر، پژوهشگر حوزه اقتصاد ، خط فقر برای سال آینده بیشتر از ٨۰۰هزار تومان خواهد بود.

آقای راغفر در ادامه تصریح کرده :" با توجه به کسری بودجه قابل توجه دولت، کاهش درآمدهای نفتی و سیاست های متناقض دولت در حوزه تولید در کنار بحران جهانی اقتصاد انتظار می رود سرریزهای نابرابری های اقتصادی در سال آینده به شدت افزایش یابد."

البته دولت آقای احمدی نژاد ظاهرا با هدف کاهش فشار بر طبقات فرودست جامعه ایرانی، در ماه پایانی سال به تمهیداتی دست زده است . عرضه بن های خرید سی وشش هزار تومانی برای نیازمندانی که تحت پوشش کمیته امداد یا سازمان بهزیستی قرار دارند، مهم ترین آنهاست. اما واقعیت آن است که در ایران امروز عرضه بن های خرید ۳۶هزار تومانی برای عده ای از نیازمندان جامعه ، مشکلی را از اقتصاد رنجور ایران و شهروندانی که هر روز توان خریدشان کمتر از روز قبل می شود، حل نمی کند.

براساس گزارش های رسمی نرخ تورم درحدود بیست وشش درصد است و بیش از چهارده میلیون نفر از جمعیت کشور زیر خط فقر قرار دارند. هرچند سایت خبری فرارو نوشته است :«برخی كارشناسان معتقدند كه تعداد چهارده تا پانزده میلیون نفر فقیر اعلام شده توسط علی عسگری معاون اقتصادی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبری رییس جمهور، شامل تعداد افرادی است كه زیر خط فقر خشن هستند و تعداد فقرا حدود پنجاه درصد جامعه است.»

در سیاهی شب ، پراید مسافرکش داخل چاله وسط خیابان افتاد. تکان شدید ماشین، دختر کوچک را که چشمانش سنگین شده بود به گریه انداخت. مادر جوان بی وقفه دانه های پفک را روانه دهان فرزندش کرد. رادیو آهنگ پخش می کرد.


XS
SM
MD
LG