لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۶

گزارش سیاسی: افزایش بازگشت شورشیان رواندا از کنگو   


رابرت داگیلارد، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن دی سی

یک مقام سازمان ملل اعلام کرد تعداد شورشیان هوتو رواندا که جمهوری دموکراتیک کنگو را ترک کرده و به وطن خود بازگشته اند از اوایل سال میلادی به طور چشمگیری افزایش یافته است.

این مقام با تاکید بر نقش مثبت سازمان ملل گفته است علیرغم خشونت های اخیر در شرق کنگو، تلاش ها به منظور متقاعد کردن تاثیر بازگشت جنگجویان شورشی بر ثبات منطقه دریاچه بزرگ آفریقا موفقیت آمیز بوده است.

بونو دونات، رئیس برنامه تلاش های سازمان ملل در خلع سلاح ، رفع بسیج عمومی و بازگشت به میهن در جمهوری دموکراتیک کنگو می گوید حدود ۱۳ هزار شورشی هوتو رواندایی و وابستگان آن ها از سال ۲۰۰۲ که این برنامه راه اندازی شده، به وطن خود بازگشته اند.

دونات که در دانشکده مطالعات بین المللی پیشرفته دانشگاه جان هاپکینز در واشنگتن سخنرانی می گرد گفت این برنامه از جنبه های بلند مدت استقرار ثبات در منطقه که شامل بازدید از گروه های شورشی در مناطق دورافتاده ، جلب اعتماد جنگجویان و متقاعد کردن آن ها به زمین گذاشتن سلاح و بازگشت به رواندا بوده، بهره گیری کرده است.

دونات می گوید:« از جمله تلاش های ما اعتمادسازی، گفتگو با تلفن های ماهواره ای با شورشیان رواندا بوده است و در نهایت اگر فشارنظامی اعمال نشود، معمولا" ماهها طول می کشد تا این افراد را به پیوستن به مراحل بازگشت متقاعد کرد. بازگشت به وطن حتی در دوران عملیات نظامی مشترک رواندا و کنگو علیه نیروهای دموکراتیک آزادی رواندا افزایش یافته است. دو کشور نسبت به حمله شورشیان به نیروهای سازمان ملل در کنگو هشدار نداده بودند اما عملیات دفاعی که ۲۰ ژانویه آغاز شد، فرصتی برای بهره برداری بود.»

وی می افزاید:« همزمان با فشار نظامی موجود، فرصتی پدید آمده بود تا نیروهای نیروهای دموکراتیک آزادی روانداهدف قرار گیرند. ما با افزایش ایستگاه های رادیویی متحرک و پخش اخبار مربوط به عملیات، برنامه حساس سازی را تشدید کردیم و در نتیجه حدود ۱۳۵۰ جنگجو و اعضای خانواده هایشان طی دو ماه گذشته به رواندا بازگشته اند. ما آن ها را به مناطق مرزی منتقل کرده و به مقامات رواندا تحویل دادیم و این افراد تحت آموزش های ابتدایی فعالیت های مدنی همچون قبح تجاوز به زنان و مشارکت مدنی و شهروندی قرار گرفتند.»

برخی ارقام تخمینی از مرگ و میر حدود ۴⁄۵ میلیون تن در شرق کنگو که از سال ۱۹۹۷ بر اثر ابتلای به بیماری و سوتغذیه جان خود را از دست داده اند، خبر می دهند. حدود ۱⁄۵ میلیون نفر نیز به دلیل جنگ های داخلی آواره شده اند.

جامعه بین الملل اخیرا" به منظور یافتن راهکاری برای حل و فصل درگیری های بین رواندا و کنگو رایزنی کرده است.

این دو همسایه که زمانی دشمن بوده اند، اخیرا" به یک عملیات نظامی چهار هفته ای علیه نیروهای دموکراتیک آزادی رواندا پایان داده اند.

XS
SM
MD
LG